< Powrót
13
sierpnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Memoriale Juliusza Sieradzkiego
Mistrzostwa Polski w klasie Omega - Memoriał Juliusza Sieradzkiego w 2017 roku.

Omegi zmierzą się w Memoriale Juliusza Sieradzkiego

Ponad 30 załóg weźmie udział w weekend 17-18 sierpnia w Memoriale Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega w Pucku.

Od 2014 roku Pomorski Związek Żeglarski pielęgnuje pamięć o Juliuszu Sieradzkim – olimpijczyku i konstruktorze, który stworzył polską narodową klasę Omega – organizując memoriału jego imienia. Pierwsza edycja odbyła się w Gdyni w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, druga w Sopocie, a od 2016 roku gospodarzem zmagań jest Puck.

17 i 18 sierpnia 33 załogi – 14 we flocie Sport i 19 we flocie Standard – będzie rywalizowało w tegorocznej odsłonie Memoriału. Na starcie w Pucku staną m.in. sternicy Daniel Sokołowski i Kamil Ortyl – zdobywcy odpowiednio srebrnego i brązowego medalu mistrzostw Polski w 2018 roku we flocie Sport oraz Romuald Knasiecki, który zdobył z załogą mistrzostwo Polski w Standardzie.

– Zgłoszenie się do Memoriału tak wielu świetnych załóg pokazuje, że żeglarze nie zapomnieli o Juliuszu Sieradzkim – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Jestem pewien, że regaty są najlepszym sposobem na upamiętnienie tego wybitnego konstruktora, regatowca i olimpijczyka.

Załogi będą miały okazję zmierzyć się ośmiu wyścigach, które przeprowadzone na Zatoce Puckiej. Ponadto w sobotę o godzinie 18 wszyscy uczestnicy przejdą przez centrum Pucka w kolorowej, wesołej paradzie. Zakończy się ona przyjęciem żeglarskim.

Program Memoriału Juliusza Sieradzkiego

16 sierpnia 2019, piątek

  • 16 – 20 – głoszenia indywidualne

17 sierpnia 2019, sobota

  • 8 – 10 – zgłoszenia indywidualne
  • 10 – otwarcie regat
  • 10.55 – sygnał ostrzeżenia do pierwszego wyścigu dnia
  • 18 – rozpoczęcie parady żeglarskiej na ulicach Pucka

18 sierpnia 2019, niedziela

  • 9.55 – sygnał ostrzeżenia do pierwszego wyścigu dnia
  • ok. 16 – zakończenie regat

– Liczę, że uda mi się wygrać, choć walka na pewno będzie trudna – mówi Marcin Styborski, czwarty zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw Polski we flocie Sport. – Zwłaszcza Daniel Sokołowski ma rewelacyjny sezon, na wodzie jest szybki i niebezpieczny. Ale ciężko trenujemy w Górkach Zachodnich, więc walka będzie ostra. Psychologiczną przewagę będę miał też ze względu na akwen, bo dużo się ścigałem na Zatoce Puckiej.

Organizatorem Memoriału Juliusza Sieradzkiego jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Polski Związek Klasy Omega. Sponsorami głównymi są Mine Master i Rooto System, a partnerami Porta Drzwi, Orvaldi, Sailing Machine, Fundacja aktywnie i zdrowo, Jutrzenka – dobre miasto, miasto Puck i Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku. Patronat medialny sprawują zagle.com.pl, sail24.pl, Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej oraz portal Żeglarski.info.

Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego oraz są częścią cyklu Pucharu Polski 2019 Polskiego Związku Klasy Omega.

Zawiadomienie o regatach

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ