< Powrót
12
maja 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Robert Hajduk

Open Skiff Eurochallenge, czyli żeglowanie w Sopocie

Prawie 70 młodych żeglarzy z sześciu państw startowało w regatach Open Skiff Eurochallenge o Puchar Prezesa Zarządu Grupy Ergo Hestia, które rozgrywano przez trzy dni w Sopocie. W kategorii do lat 12 wygrał Polak Aleksander Grygołowicz, w kategorii do lat 15 Ukrainiec Swiatosław Jasnołobow, a do lat 17 najlepszy był Włoch Federico Poli. 

Open Skiff Eurochallenge to klasa dla dzieci i młodzieży, czyli taka, na której można rozpoczynać swoją żeglarską przygodę – mówi dyrektor sopockich regat Piotr Oleksiak. – Wielu z tych żeglarzy przesiada się potem na inne klasy i świetnie sobie radzą – dodaje Oleksiak.

To perspektywiczna klasa, pełna zabawy podczas pływania, a jej cechą charakterystyczną jest to, że na trasie regat zawsze znajduje się strefa freestyle.

– To miejsce, gdzie obowiązkowo trzeba zrobić jakieś akrobacje. U nas trzeba była przepłynąć tę strefę stojąc na łódce – dodaje Oleksiak.

Regaty w Sopocie trwały od czwartku, 9 maja do soboty, 11 maja 2024 roku.

– Pierwszego dnia wiatr był raczej słaby, ale było dość słonecznie, w piątek wiało nieco mocniej i było trochę deszczu, co było sporym zaskoczeniem, choćby dla zawodnika z Indii – mówi dyrektor regat. – Łącznie z sobotnimi wyścigami udało się w sumie rozegrać dziewięć. W regatach Open Skiff Eurochallenge o Puchar Prezesa Ergo Hestii zarówno chłopcy jak i dziewczęta podlegali jednej klasyfikacji.

Regaty, mimo zmiennej pogody, przebiegły bardzo sprawnie. W kategorii do lat 12 w Sopocie wygrał Polak Aleksander Grygołowicz (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), przed Franciszkiem Niziołkiem (Akademia Żeglarska Prestige Sopot) i Franciszkiem Sową (Klub Żeglarski Horn Kraków).

W kategorii do lat 15 triumfował Ukrainiec Swiatosław Jasnołobow przed Polką Pauliną Szczepą (Klub Żeglarski Horn Kraków) i jej rodakiem Filipem Słomką-Polonisem (Klub Żeglarski Horn Kraków).

W kategorii do lat 17 najlepszy okazał się Włoch Federico Poli przed Francuzem Antoinem Henoud-Bertaina i Polakiem Hubertem Staroniem (Klub Żeglarski Horn Kraków).

Regaty Open Skiff Eurochallenge to cykl zawodów, który rozpoczął się w kwietniu we włoskim Arco, drugie zawody odbyły się w Sopocie, trzecie planowane są na przełom maja i czerwca w węgierskim Balatonmariafurdo, a czwarte i ostatnie regaty cyklu odbędą się na przełomie października i listopada we francuskim Cavalaire.

Wyniki regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ