< Powrót
22
stycznia 2018
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod Żagli

Opole pod żaglami

Wodowanie książki poświęconej historii opolskiego żeglarstwa, wręczenie nagród najbardziej zasłużonym żeglarzom i klubom, wystawa fotografii oraz koncerty zespołów szantowych – to wszystko czeka żeglarzy w sobotę 10 lutego podczas I Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego „Dar Opola”.

– Wszystko zaczęło się dwa lata temu, kiedy chcieliśmy założyć kapitułę opolskich kapitanów – wspomina Ryszard Sobieszczański z Opolskiego Stowarzyszenia Pieśni spod Żagli, organizator wydarzenia. – Okazało się, że bardzo mało o nich wiadomo. Postanowiliśmy zatem odtworzyć historię. Zacząłem spotykać się ze starszymi żeglarzami, przeglądać albumy fotograficzne z lat 50. i 60. I po dwóch latach powstała książka „Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa”.

W liczącym 464 strony albumie opisano 70 lat opolskiego żeglarstwa oraz pokazano wiele archiwalnych zdjęć. Ryszardowi Sobieszczańskiemu udało się przedstawić m.in. początki „Daru Opola”, pierwszego jachtu w Polsce zbudowanego ze składek społecznych.

Wydanie książki było okazją do zorganizowania dużego wydarzenia. 10 lutego przeprowadzony zostanie I Plebiscyt Żeglarski, na którym uhonorowane zostaną najbardziej zasłużone osoby i kluby. Plebiscyt ma być wydarzeniem cyklicznym i od następnej edycji będzie wyróżniał aktualne osiągnięcia.

10 lutego w Opolu nie zabraknie także koncertów piosenki żeglarskiej. Wystąpią m.in. zespoły Szantałek z Nysy, Stare rumple z Opola i Szantowa Grupa Nautowa z Kędzierzyna Koźla.

Na spotkanie trzeba przybyć z zaproszeniem, które można bezpłatnie odebrać w Probierni Matecznik w Opolu, przy ul. Koraszewskiego 15. Liczba zaproszeń jest ograniczona.

Szczegółowe informacje

Program:

16.30 Otwarcie wystawy fotograficznej pt. Rejs po dziejach opolskiego żeglarstwa
17.30 Otwarcie I Opolskiego Plebiscytu Żeglarskiego „Dar Opola”, wręczenie nagród opolskim żeglarzom. Koncert opolskich wykonawców i zespołów „Pieśni spod żagli” cz. 1
19.00 Przerwa
19.30 Koncert opolskich wykonawców i zespołów „Pieśni spod żagli” cz. 2
21.00 Finał

PODZIEL SIĘ OPINIĄ