< Powrót
17
maja 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hanna Kajeta
regatach rozgrzewkowych

Optimiściarze ścigali się w Brodnicy Górnej i w Gdyni

Blisko 200 zawodników klasy Optimist rywalizowało w Regatach rozgrzewkowych VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub oraz w Pucharze Yacht Klubu Polski Gdynia.

Weekend 14-16 maja w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze obfitował w wydarzenia żeglarskie. Obyło się tam szkolenie dla instruktorów żeglarstwa, poprowadzone przez doświadczonego trenera Krzysztofa Kociędę, a także z Regaty rozgrzewkowe grupy „0” klasy Optimist.

– To były bardzo intensywne trzy dni – podkreśla Hanna Kajeta z UKŻ Lamelka Kartuzy. – Świetnym pomysłem okazało się przeprowadzenie szkolenia. Krzysztof Kocięda, na bazie grupy „0” klasy Optimist, wykładał instruktorom i przyszłym nauczycielom żeglarstwa podstawy – od odprawy, poprzez udział w regatach, po bezpieczeństwo na wodzie.

W warsztatach wzięło udział czternastu instruktorów, m.in. z Brodnicy Górnej, Chmielna i Goręczyna. W regatach wystartowało 29 zawodników z Gdyni, Cedrów Wielkich, Chmielna i Kartuz. W sobotę i niedzielę udało się przeprowadzić wszystkie pięć zaplanowanych wyścigów, przy bardzo dobrych warunkach wietrznych.

Trzy pierwsze miejsca zajęli zawodnicy OPTI CWM Gdynia – Ola Kosowska, Larysa Królasik i Julia Żórawska. Czwarta była Anna Tomaszewska, piąty Bruno Wasąg (oboje GKM Cedrus Cedry Wielkie), szósta Natalia Jasicka, siódma Iga Chylińska (oboje OPTI CWM Gdynia), ósma Agata Wasąg (GKM Cedrus Cedry Wielkie), dziewiąty Jan Iwanowski (OPTI CWM Gdynia), a dziesiąty Jonasz Van Der Burg (GKM Cedrus Cedry Wielkie).

Organizatorem Regat rozgrzewkowych VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub był UKŻ Lamelka Kartuzy i Pomorski Związek Żeglarski. Impreza została dofinansowana przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Kolejne zawody VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub odbędą się w dniach 5-6 czerwca w Mechelinkach.

Wyniki

 

Z kolei w Gdyni od 13 do 16 maja Optimiściarze grupy A rywalizowali w Pucharze Yacht Klubu Polski Gdynia. Ponieważ były to I eliminacje do mistrzostw Europy i świata, na starcie pojawiło się 167 najlepszych polskich zawodników. Niestety przez brak wiatru z czternastu zaplanowanych wyścigów udało się przeprowadzić tylko cztery.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Filip Marjański (KS AZS AWFiS Gdańsk), drugi był Stanisław Ługowski (Sailing Legia Warszawa), a trzeci Fabian Kocięda (OPTI CWM Gdynia). Pierwsze miejsce wśród dziewcząt, a czwarte w klasyfikacji generalnej zajęła Emilia Paszek (KS AZS AWFiS Gdańsk). Druga, a szósta w klasyfikacji generalnej była Kaja Śledzińska (Chojnicki Klub Żeglarski), natomiast trzecia, a ósma w klasyfikacji generalnej Alicja Tutkowska (YKP Gdynia).

regaty rozgrzewkowe

Najlepsi zawodnicy Pucharu YKP Gdynia.
Fot. Wojciech Lewandowski

Puchar Dziwnowa – II eliminacje do mistrzostw Europy i świata w klasie Optimist – odbędą się w dniach 28-31 maja. Mistrzostwa Europy rozpoczną się w Kadyksie w Hiszpanii 20 czerwca, a mistrzostwa świata 30 czerwca na Gardzie we Włoszech.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ