< Powrót
28
kwietnia 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
archiwum VI ŻPK
puchary

Żeglarskie puchary dla młodych zawodników z Pomorza

Od 14 do 16 maja potrwa pierwsza odsłona tegorocznej VII edycji Żeglarskiego Pucharu Kaszub. Szkolenie instruktorów i regaty rozgrzewkowe zakończą się 16 maja, a pierwsze pucharowe zmagania zaplanowano na 5 czerwca w Mechelinkach. Także w czerwcu wystartuje druga edycja Pucharu Małych Żagli, w którym rywalizować będą najmłodsi windsurferzy.

W położonej nad brzegiem jeziora Brodno Wielkie przystani Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze przeprowadzone zostanie szkolenie instruktorów, na jeziorze Brodno odbędą się regaty rozgrzewkowe z udziałem początkujących żeglarzy ścigających się w grupie „0”.

– Puchar z roku na rok się rozrasta, przybywa nam nowych uczestników – mówi Hanna Kajeta, komandor UKŻ Lamelka Kartuzy. – To impreza przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, ale w tym roku przewidzieliśmy możliwość rywalizacji żeglarzy kategorii nieograniczonej wiekowo na dużych łódkach, Omegach, 2020 i innych. Rywalizacja tej grupy odbywać się będzie w ramach trzech pucharowych imprez i będzie odrębnie klasyfikowana.

Pucharowa rywalizacja potrwa do października. A możliwości uczestnictwa w regatach VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub będą podporządkowane obowiązującym w Polsce ograniczeniom w związku z sytuacją epidemiczną. W przypadku konieczności dokonania zmian podyktowanych obostrzeniami epidemicznymi zostanie opublikowany aneks do niniejszego regulaminu.

Organizatorami ŻPK są kluby i gminy biorące udział w rozgrywkach oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Kalendarz VII Żeglarskiego Pucharu Kaszub

Regulamin Żeglarskiego Pucharu Kaszub

Druga tegoroczna impreza żeglarska przeznaczona dla młodych zawodników i zawodniczek, to Puchar Małych Żagli, którego pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku.

– W tym roku najmłodsi deskarze będą ścigać się na tych samych akwenach co w roku ubiegłym, jedyną nowością są regaty w Sopocie – informuje Koordynator Projektu Igor Rejmer. – Na pucharowe rozgrywki złożą się cztery regaty. Organizatorem pierwszych, 12 i 13 czerwca, jest Sopocki Klub Żeglarski. Regaty finałowe zaplanowano w Osieku na 11 i 12 września. Ich organizatorem będzie UKS Kałębie. Nowego wymiaru nabiera rywalizacja zawodników startujących na żaglach Techno 4.0 i 5.8. W tym, roku po raz pierwszy mają zostać rozegrane mistrzostwa świata w tych kategoriach, a PMŻ będzie okazją by przygotować się  do startu w imprezie tak dużej rangi.

Podobnie jak w przypadku ŻPK, przebieg rozgrywek Pucharu Małych Żagli uzależniony jest od sytuacji epidemicznej i obowiązujących, aktualnych przepisów w tej sprawie.

Celem rozgrywania Pucharu Małych Żagli, wspieranych przez Pomorską Federację Sportu i Pomorski Związek Żeglarski, jest popularyzacja żeglarstwa deskowego wśród najmłodszych dzieci w Województwie Pomorskim. Patronat medialny nad rozgrywkami, podobnie jak nad Żeglarskim Pucharem Kaszub, sprawuje Żeglarski.info.

Kalendarz II Pucharu Małych Żagli

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ