< Powrót
11
kwietnia 2017
Tekst:
Emilia Wylandowska
Zdjęcie:
Bartosz Modelski /Sail Spotting

ORC bez tajemnic

W miniony weekend, 8-9 kwietnia, w hotelu Galion w gdańskich Górkach Zachodnich odbyło się seminarium mierniczych ORC, po raz pierwszy zorganizowane w Polsce. Mierniczy z różnych zakątków świata mieli okazję poznać lepiej formułę ORC. Wśród uczestników oprócz Polaków pojawili się goście z Rosji, Szwecji, Bułgarii, Finlandii, Litwy oraz Korei Południowej.

Seminarium wystartowało już w piątkowy wieczór otwartą prezentacją o formule ORC, którą poprowadził Dobbs Davis – przewodniczący Komisji Promocji i Rozwoju Formuły ORC. W hotelu Galion pojawiło się liczne grono słuchaczy, w tym nie tylko osoby odpowiedzialne za pomiary, ale także duża grupa ludzi po prostu zainteresowanych tą formułą.

Dzień później rozpoczęło się właściwe seminarium, czyli dwa dni wypełnione zarówno teorią, jak i praktyką, czyli pomiarami jachtu w marinie. Spotkania prowadzili główni mierniczy ORC, Nicola Sironi i Zoran Grubis.

Mieliśmy okazję porozmawiać z uczestnikami po zakończeniu seminarium. Dziękowali za perfekcyjną organizację Seminarium Mierniczych ORC i świetne chwile, które wspólnie spędziliśmy.

– Mogę powiedzieć, że obie części seminarium zostały zaprezentowane bardzo jasno i zrozumiale – mówił jeden z zagranicznych słuchaczy seminarium. – Mam nadzieję, że uda nam się całą tę wiedzę wykorzystać w praktyce podczas regat. Jestem pewien, że ORC będzie najpopularniejszym systemem pomiarowym, a dzięki temu również regaty będą jeszcze bardziej atrakcyjne.

Zarówno dla prowadzących, jak i dla uczestników były to dwa intensywne dni, ale też okazja do spotkania się z mierniczymi z innych krajów i wymiany doświadczeń. Każdy z uczestników otrzymał na koniec certyfikat uczestnictwa.

Już w lipcu tego roku Gdańsk gościć będzie żeglarzy z całej Europy pływających w formule ORC, ponieważ to właśnie tutaj odbędą się Mistrzostwa Europy Jachtów Morskich – ORC European Championship Gdańsk 2017 (21-29 lipca). Tej rangi regaty w formule ORC odbędą się w Polsce po raz pierwszy.

Zapraszamy do śledzenia newsów oraz na profil mistrzostw na Facebooku.

Z NAPISEM POL

ORC EC 2017

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ