< Powrót
30
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Fastnet
Oskar Niemira (z prawej) i Tymoteusz Cierzan - młodzieżowi mistrzowie Polski w katamaranach z roku 2017.

Oskar Niemira: Start w Fastnet Race to ogromna szansa

18-letni Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) weźmie udział w tegorocznej edycji słynnych regat Rolex Fastnet Race. Reprezentant kadry narodowej w klasie Nacra 15 popłynie z załogą klubu Sailing Poland.

Informację tę przekazali 28 maja członkowie teamu podczas konferencji prasowej w Warszawie. Oskar będzie najmłodszym załogantem w ekipie. Nam opowiedział między innymi o nadziejach związanych z udziałem w jedynych europejskich regatach cyklu Rolex Cup.

– Jak znalazłeś się w załodze Sailing Poland?

– Mój udział w tej ekipie i w tych regatach to efekt podjętej przez Sailing Poland współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim w kwestii szkolenia młodych żeglarzy. Chodzi o stworzenie grupy żeglarzy morskich rekrutowanych z mojego pokolenia, mogących rywalizować na większych łódkach w regatach offshorowych. Rodzice przekonali mnie, że warto spróbować i wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

– Miałeś okazję płynąć w dłuższym, pełnomorskim rejsie z załogą Sailing Poland. Jakie wrażenia?

– Mam za sobą udział w rejsie z Karaibów do Hiszpanii, który liczył 3500 mil morskich. Bardzo mi się podobało. Teraz cieszę się na start w Fastnet.

– Jesteś podekscytowany udziałem w takim wydarzeniu?

– Bardzo. Start w Fastnet Race to ogromna szansa na wejście do świata profesjonalnych żeglarzy morskich, pływających na dużych jachtach. Super opcja na rozwój żeglarskich umiejętności, ale i rozwój sportowy. Żeby być dobrym żeglarzem regatowym, trzeba radzić sobie na każdej łódce. Nie tylko niedużej Nakrze, ale i na większych, pełnomorskich jednostkach. Ogromnie się cieszę, że dostałem taką szansę.

– Jak przygotowujesz się do udziału w regatach Fastnet?

–  Cały czas trenuję i startuję w regatach na Nakrze 15. Poza tym pracuję na treningach motorycznych, żeby przygotować się do pracy na dużej łódce. To wymaga nieco innych zestawów ćwiczeń od tych, z jakimi zwykle pracowałem. O ile wiem, jacht ma przypłynąć do Gdyni, więc będzie okazja na nim potrenować. Dodatkowo, na kilka dni przed startem w Fastnecie, będziemy trenować już na akwenie w rejonie Wysp Brytyjskich.

– Na jakiej łódce będziecie się ścigać?

– To jacht typu Volvo Ocean 65 należący od kilku miesięcy do klubu Sailing Poland. Jednostka zajęła drugie miejsce w wyścigu Volvo Ocean Race dwa lata temu. Załoga klubu startowała już na nim w karaibskich regatach RORC Caribbean 600 i zdobyła kwalifikację właśnie do Rolex Fastnet Race. Natomiast w regatach St. Martin Heineken Regatta klub Sailing Poland zajął trzecie miejsce w klasie Ocean Racing 1.

– Kto popłynie w ekipie Sailing Poland? Jaka będzie w niej twoja rola?

– W załodze będzie Roman Paszke. Popłyną też między innymi Jens Lindner,  Robert Janecki i Maciej Marczewski. Jeśli chodzi o mnie, jeszcze nie wiem jaką role będę pełnił na pokładzie. Może będę „od wszystkiego”, a może zostanie przydzielone mi jakieś konkretne zadanie.

Fastnet Race to jedne z najsłynniejszych regat świata. Dystans wyścigu wynosi 600 mil morskich. Regaty odbywają się do dwa lata. W tym roku zostaną rozegrane po raz 48. Organizatorem jest słynny angielski Royal Ocean Racing Club. Do historii światowego żeglarstwa przeszły regaty z 1979 roku. W czasie dramatycznego sztormu 23 jednostki zatonęły, ponadto życie straciło 15 żeglarzy i 4 ratowników. Do mety w Plymouth zdołało dopłynąć tylko 86 jachtów, w tym polskie „Hadar”, „Cetus” i „Nauticus”. W tym roku w wyścigu także weźmie udział kilka polskich jachtów, ale na pełną i ostateczną listę uczestników trzeba jeszcze poczekać.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ