< Powrót
21
września 2020
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
mat. prasowe
kaszub

Ostatnie regaty VI Żeglarskiego Pucharu Kaszub już za nami

Znamy zwycięzców XIV Mistrzostw Kartuz, czyli finałowych regat Żeglarskiego Pucharu Kaszub 2020. Żeglarze ścigali się na jeziorze Brodno Wielkie w klasach Optimist, Cadet, 2020, Omega i w grupie Open. Znana jest także ostateczna klasyfikacja tegorocznego ŻPK.

Bazą regat było Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, a do rywalizacji na wodzie przystąpiło ok. 180 żeglarzy i żeglarek. Pogoda dopisała, choć wiatr nie rozpieszczał uczestników i niektórym klasom uniemożliwił rozegranie kompletu wyścigów.

– Dopisało zarówno słońce, jak i załogi – mówi Hanna Kajeta z UKS Lamelka Kartuzy. – Niestety, zawiódł wiatr, bo momentami był bardzo słaby. Mimo to regaty się udały, a emocje nie opuszczały ani zawodników, ani kibiców obserwujących z pomostu zmagania na wodze. Z siedmiu zaplanowanych dla każdej grupy wyścigów rozegraliśmy tylko po trzy, z wyjątkiem grupy „0”, która ścigała się na odrębnej trasie i w sobotę rozegrała cztery wyścigi.

Pierwszego dnia zawodnicy ścigali się w trzech grupach klasy Optimist. Dla grupy „0” regaty zakończyły się w sobotę 19 września. Tego też dnia sędzia główny Roman Chyła i komandor UKŻ Lamelka Kartuzy Hanna Kajeta wręczyli zwycięzcom medale.

W tej grupie wszystkie miejsca na podium w kategorii dziewcząt zajęły zawodniczki CWM Opti Gdynia. Pierwsze miejsce wywalczyła Zosia Hucińska (także w klasyfikacji generalnej), a za nią były Ola Kosowska i Natalia Jasicka. Miejsca na podium w klasyfikacji chłopców zajęli kolejno: Antoni Kuc (GKM Marina Błotnik), Aleksander Hinc (UKS Wodniacy Garczyn) i Konstanty Żołnieruk (UKS Tolkmicko).

W niedzielę trwały zmagania pozostałych klas. W rywalizacji poszczególnych grup klasy Optimist miejsca na podium zajmowali kolejno:

Grupa B – chłopcy:
1. Karol Stachowski 2009 (Gdański Klub Żeglarski)
2. Michał Roman 2009 (Gdański Klub Żeglarski)
3. Maksymilian Stańko 2009 (Port Mechelinki)

Grupa B – dziewczęta:
1. Hanna Kozłowska 2009 (MUKŻ Bałtyk Mielno)
2. Blanka Sójkowska 2009 (KS AZS AWFiS Gdańsk)
3. Magdalena Łysik 2011 (MKŻ Arka Gdynia)

Grupa UKS – dziewczęta:
1. Kalina Szostek (KS AZS AWFiS Gdańsk)
2. Kinga Tomaszewska (GKM Marina Błotnik Cedry Wielkie)
3. Marcelina Grzylewska (Port Mechelinki)

Grupa UKS – chłopcy:
1. Franciszek Wojciechowski (KS AZS AWFiS Gdańsk)
2. Jędrzej Głuszyk (KS AZS AWFiS Gdańsk)
3. Olivier Grabow (UKS Wodniacy Garczyn).

W ramach XIV Mistrzostw Kartuz, w klasach wielozałogowych przeprowadzono regaty w klasie Cadet dziewcząt. Wygrały Malwina Walter i Zofia Wolska z ŻUKS Stężyca. W klasyfikacji chłopców zaś załoga mieszana Agnieszka Kąkol i Tymoteusz Roszkowski z UKŻ Lamelka Kartuzy.

W klasyfikacji załóg ścigających się na łódkach 2020 (grupa U24) najlepsza trójka to załogi: Pawła Kajety (UKŻ Lamelka Kartuzy), Natalii Majewskiej (Stowarzyszenie Port Mechelinki) i Pawła Dorawy (UKS Wodniacy Garczyn). W klasie Omega najlepsza była także załoga UKŻ Lamelka Kartuzy w składzie: Marian Ciemiengo, Janusz Bicki, Jan Romańczuk, Ewa Pawlak.

Klasyfikacja łączna Open (Z tej klasyfikacji wyłączone zostały załogi liczące powyżej 23 lat z miejsc: 3, 10, 13, 14 i 15).

Klasyfikacja Open dla poszczególnych klas

Pełne wyniki dla poszczególnych klas

Na zakończenie XIV Mistrzostw Kartuz, po raz szósty rozegrano tradycyjny wyścig VIP Rejs o Puchar Starosty Powiatu Kartuskiego. Oto wyniki:
1. Samorząd Kartuski – młodzież UKŻ Lamelka
2. Szkoła Podstawowa w Goręczynie z dyrektor Elżbietą Korzeniewską
3. Szkoła Podstawowa w Chmielnie z nauczycielem Rafałem Kranciszewskim

Organizatorami regat były UKŻ Lamelka Kartuzy oraz Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach. Organizatorami VI Żeglarskiego Pucharu Kaszub są UKS Lamelka Kartuzy przy współpracy klubów biorących udział w pucharowych regatach oraz gmina Kościerzyna i Pomorski Związek Żeglarski.

Uroczysta gala podsumowująca VI Żeglarski Puchar Kaszub zaplanowana jest na 21 listopada w Kościerzynie, ale już dziś wiemy, jakie są pucharowe rozstrzygnięcia w poszczególnych kategoriach po czterech regatach wliczanych do klasyfikacji pucharowej, które rozgrywane były w Mechelinkach, Chmielnie, Wdzydzach i Kartuzach. W grupie Optimist „0” zwyciężyła Zofia Hucińska z UKŻ OPTI CWM Gdynia. W klasyfikacji Optimist UKS najlepszy był Karol Stachowiak z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego, a w klasie Cadet zwyciężyli Marcel Kuriańczyk i Filip Nowak z UKŻ Lamelka Kartuzy. Hubert Kuriańczyk i Maksymilian Pelowski, zawodnicy Gdyńskiej Akademii Żeglarstwa zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji Open U24. W klasyfikacji klubowej najlepszy okazał się UKS Wodniacy Garczyn.

Pełna klasyfikacja VI ŻPK

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ