< Powrót
3
sierpnia 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
YCZW Nowa Pasłęka
Jarka Rąbalskiego

PBP 2021: Międzynarodowe Regaty im. Jarka Rąbalskiego

XIX Międzynarodowe Regaty im. Jarka Rąbalskiego – Puchar Króla Stefana Batorego – Nowa Pasłęka 2021 odbyły się w dniach 23-25 lipca. Są one częścią klasyfikacji  Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zalewu Wiślanego.

Regaty już po raz dziewiętnasty upamiętniają zmarłego tragicznie w trakcie treningu na bojerze na Zalewie Wiślanym Jarka Rąbalskiego. Był utalentowanym żeglarzem. Wychował się w Nowej Pasłęce, żeglował na Zalewie i po Bałtyku, dowodził jachtami w rejsach pełnomorskich.

W tegorocznej edycji startowało 30 jachtów. Takiej frekwencji na regatach nie było na Zalewie Wiślanym od dwóch sezonów. I w tym roku z powodu pandemii niemożliwy był udział jednostek z Federacji Rosyjskiej, przybyły za to załogi ze Szwecji i Niemiec. Rozegrano trzy wyścigi o długości ok. 4,5 mili każdy. Dużym utrudnieniem była płytkość wody w ujściu rzeki Nowa Pasłęka. Miejsce to od lat czeka na pogłębienie. Z tego też powodu największe jachty bazowały w Fromborku i dołączały do wyścigów z wody.

„Puchar Króla Stefana Batorego”, ufundowany przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego dla najszybszego bezwzględnie jachtu regat, wywalczył „2 Easy” pod dowództwem Tomka Makowskiego.

Zwycięzcy:

KWR I
1.Tomasz Makowski, jacht „2 Easy”, Elbląg
2.Mariusz Franciszczak, jacht „Irbis”, Elbląg
3. Dąbrowski Zbigniew, jacht „Earl Grey”, Nowa Pasłęka

KWR II
1. Tomasz Siekierko, jacht „ Moka”, Tolkmicko
2. Ryszard Seroka, jacht „Berbeć II”, Elbląg
3. Sławomir Kwiatkowski, jacht „Błękitka Bryza”, Elbląg

KWR III
1. Janusz Justyński, jacht „ Strefa ciszy II”, Elbląg
2. Grzegorz Pionke, jacht „Kompiss”, Frombork
3. Wiesław Sawicki, jacht „Kareta II”, Elbląg

Open
1. Tomasz Bochiński, jacht „Gosica II”, Łomża
2. Sławomir Kowszyński, jacht „Fordewind II” , Suchacz
3. Rafał Walentynowicz, jacht „Fenomen”, Nowa Pasłęka

Organizatorami regat byli Yacht Club Zalewu Wiślanego „Nowa Pasłęka” i Urząd Gminy Braniewo. Odbywały się one pod patronatem honorowym Marka Gustawa Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ