< Powrót
5
lipca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
MKŻ Bryza Goleniów
Puchar Marszałka
Start III Regat Gryfa o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

PBP 2021: Żeglarze rywalizowali o puchary marszałków

41 jachtów wystartowało w pierwszy weekend lipca w III Regatach Gryfa o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Regatach o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Obie imprezy są częścią Pucharu Bałtyku Południowego.

III Regaty Gryfa o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

W dniach 2-4 lipca 2021 roku na wodach Zatoki Pomorskiej odbyły się III Regaty Gryfa o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W zawodach wystartowało 26 jachtów, które rywalizowały w pięciu grupach – turystycznej A i B, KWR 1 i 2 oraz ORC.

– W tym roku pogada nam wyjątkowo pomagała – opowiada Jacek Romanowski, organizator imprezy. – Pierwszego dnia mieliśmy trochę porywisty wiatr z kierunków zachodnich, do 25 węzłów. Drugiego zaś wiał już słabszy, do 20 węzłów. Warunki pozwoliły na rozegranie większości zaplanowanych wyścigów we wszystkich grupach. W tym roku jachty z przelicznikami KWR i ORC ścigały się na trasie up/down, natomiast te bez pomiarów miały dwa wyścigi offshorowe, po jednym każdego dnia.

W klasie ORC pewnie zwyciężył jacht „Harry” ze skipperem Arturem Burdziejem, wyprzedzając „Venadi” z Marcinem Mrówczyńskim (obaj z Centrum Żeglarskiego), „Asso” z Markiem Lewensteinem (OKS Świt Skolwin) i „Bryzę 33” Jacka Romanowskiego (MKŻ Bryza).

Puchar Marszałka

W III Regatach Gryfa o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego uczestniczyło 26 jachtów.
Fot. MKŻ Bryza Goleniów

W klasie KWR 1 pierwsze miejsce zajęła „Lisica” ze skipperem Adamem Lisickim (JK AZS Szczecin), drugie „Chaca” z Szymonem Kubankiem, a trzecie „Mescalero” z Radosławem Okińskim (obaj JK Cztery Wiatry). W KWR 2 zwyciężył „Res Navalis” Marka Krzysztoszka (MKŻ Bryza), wyprzedzając „Wilejkę” Andrzeja Wróbla (JK SEJK Pogoń Szczecin) i „Incanto” Pawła Blachury (niezrzeszony).

W grupie turystycznej A ścigały się dwa jachty – pierwszy był „Vis 6” z Tomaszem Ogórskim, a drugi „Myfanwy” z Leszkiem Zbiżkiem (obaj niezrzeszeni). W grupie turystycznej B triumfowała „Black Caravela” ze sternikiem Tomaszem Odziobą (OSIR Lubczyna), drugi był „Sea Dog 2” z Grzegorzem Dobiesem (LOK Stepnica), a trzeci „Bindi” z Władysławem Chmielewskim (JK Cztery Wiatry).

Regaty zorganizował MKŻ Bryza Goleniów, były one objęte patronatem honorowym marszałka województwa zachodniopomorskiego i odbywały się w ramach promocji Pomorza Zachodniego.

Wyniki

Regaty o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego

3 lipca na Zalewie Wiślanym odbyły się z kolei Regaty o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Rywalizowało 15 jednostek w klasach KWR 1, KWR 2, KWR 3 i w grupie Open. W KWR 1 pierwsze miejsce zajął jacht „Litwinka 2” ze sternikiem Marianem Drabińskim (MKŻ Dal Frombork), dla którego to kolejny sukces, po zwycięstwie w Pucharze Mariny Elbląg. Drugie miejsce zajął „2 Easy 2” z Tomaszem Makowskim (niezrzeszony), a trzecie „Flying Banana” z Piotrem Leszem (JK Elbląg).

Puchar Marszałka

Uczestnicy regat o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Fot. materiały organizatora

W KWR 2 zwyciężył „Souvenir” ze sternikiem Tomaszem Szczepańskim (JK Elbląg), który wyprzedził „Another Go” Marka Florjanowicza i „Slocuma” Jerzego Lampa (obaj niezrzeszeni). W KWR 3 na pierwszej lokacie uplasowała się „Maga” Tomasza Siekierko, na drugiej „Pigo” Piotr Siekierko, a na trzeciej „Tora” Arkadiusza Idzikowskiego (wszyscy UKS Tolkmicko). W grupie Open, w której sklasyfikowane zostały m.in. wszystkie jachty rywalizujące w klasach KWR, zwyciężył „2 Easy 2”, drugie miejsce zajęła „Litwinka 2”, a trzecie „Flying Banana”.

Organizatorami regat byli Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Biuro Regionalne w Elblągu i Elbląski Okręgowy Związek Żeglarski.

Wyniki

Obie imprezy wchodzą w skład cyklu Pucharu Bałtyku Południowego, a Regaty Gryfa także Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski. Następnymi zawodami w PBP będą Etapowe Regaty Turystyczne, rozpoczynające się 17 lipca, a w MŻPP Regaty Stepnica, które przeprowadzone zostaną 10 lipca. Ponadto w dniach 16-18 lipca odbędą się Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych.

Kalendarz Pucharu Bałtyku Południowego

Kalendarz Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski

PODZIEL SIĘ OPINIĄ