< Powrót
17
czerwca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Sailing Legia
Moth

Pierwsze mistrzostwa Polski klasy Moth na start!

Przed nami historyczne, pierwsze mistrzostwa Polski latających jachtów żaglowych klasy Moth. Regaty odbędą się 18-19 czerwca w bazie Sailing Legia w Zegrzu Południowym na Zalewie Zegrzyńskim.

Niewątpliwie największym atutem klasy  Moth (Ćmy) jest prędkość, a co za tym idzie, ogromna frajda z żeglowania. Jak to wygląda w praktyce będzie można sprawdzić podczas pierwszych Otwartych Mistrzostw Polski.

Oprócz podziwiania samej łódki i jej niezwykle widowiskowej żeglugi, będzie możliwość spotkania utytułowanych żeglarzy. W bazie Sailing Legia pojawi się krajowa czołówka, co w kilku przypadkach oznacza europejski i światowym top.

Robert Graczyk to aktualny mistrz świata bojerowej klasy DN. Ma za sobą 43 lata ścigania regatowego, od Optimista, Cadeta, 420, 470, po windsurfing, winglider, lechner, raceboard-one design, formuła windsurfing, iceboard, bojery, katamaran A-class, Moth. Mistrz Polski w windsurfingu, mistrz Polski w 420, trzykrotny mistrz świata w iceboard (deska na lodzie), trzykrotny wicemistrz świata w bojerach.

Michał Korneszczuk jest  piętnastokrotnym mistrzem Polski w różnych klasach żeglarskich. Zajmuje się foilingiem od sześciu lat, w tym dwa lata na Ćmie. Obecnie również CEO SSL Team Polska. Ostatnio zajął drugie miejsce w mistrzostwach Włoch klasy Moth.

Tomasz Zakrzewski – miłośnik superszybkiego żeglowania. Dwukrotny mistrz świata w klasie DN. Personal best: 126 km/h na lodzie. Początkujący Ćmiarz, pierwszy raz na foilu w czerwcu 2021.

Mikołaj Chłopek, wielokrotny medalista MP, pływał na Optimiście, 29er, Nacra17. Na klasie Moth od roku. W 2018 roku uczestniczył w Youth Sailing World Championship w USA w klasie 29er.

Łukasz Machowski –utytułowany żeglarz klasy 49er, m.in. mistrz świata U21 w tej klasie. Zaczął pływać na klasie Moth dwa lata temu. W zeszłym roku wystartował w regatach SailGPxWASZP podczas eventu SailGP w Aarhus.

Przemysław Machowski pływa na klasie Moth od niedawna. Wcześniej przez parę lat żeglował na Laserze. W trakcie kariery zdobył wicemistrzostwo Europy na 4.7 i Radialu.

Paweł Wałecki pływa na Moth od niedawna, ale w nadchodzących zawodach liczy na świetny wynik.

Tomasz Flisiak zdobywał żeglarskie szlify w kuźni regatowej, tj .Szkole Mistrzostwa Sportowego w Mrągowie. Lata na bojerach, więc na klasie Moth liczy na dobrą prędkość, a co za tym także na niezły wynik.

Wojciech Worek pływa na klasie Moth od dwóch sezonów, ma jednak jedno z większych doświadczeń w polskiej flocie. Jak o sobie mówi: hobbysta i amator żeglarstwa, przed którym są jeszcze przyszłe sukcesy.

Gustaw Miciński to wielokrotny mistrz Polski w klasach Optimist i 29er. Dwukrotny bojerowy wicemistrz świata DN junior, 2 miejsce ME DN junior. Jest częścią teamu Sailing Poland, z którym zajął drugie miejsce w „The Ocean Race Europe” jako trymer.

Jakub Pawluk – czternastokrotny mistrz Polski w różnych klasach (505, match-racing), czternastokrotny medalista MP w klasie 505, drugi wicemistrz świata w klasie Micro, klubowy wice- i drugi wicemistrz Polski (Ekstraklasa Żeglarska). Żegluje na Ćmie od jesieni zeszłego roku.

Na liście startowej znalazło się też nazwisko z zagranicy: Martin Krsicka, który pływał w kadrze Czech na 29-erach. Po tym jak w 2018 roku zaczął latać na hydroskrzydle, dołączył do Team Masterlan i zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej bardzo prestiżowej Extreme Sailing Series. Od zeszłego roku żegluje na Ćmie.

Klasa International Moth – to monotypowa łódka jednokadłubowa z dwoma foilami – płetwami na hydroskrzydłach. Klasa charakteryzuje się wysokimi prędkościami. Jest bardzo widowiskowa. International Moth powstała w 1928 roku, w Australii. Z postacią „latającą” w obecnej formie, mamy do czynienia od 2004 roku i właśnie przez ostatnie lata postęp technologiczny w tej klasie był największy.

Klasa Moth:

Rok konstrukcji 1928 (2004)
Kraj pochodzenia: Australia
Grot: 8,25 m²
Długość maksymalna: 3,355 m
Szerokość maksymalna: 2,25 m
Waga jachtu gotowego do żeglugi: 30-40 kg.
Prędkość 15 do 30+ węzłów.

I Otwarte Mistrzostwa Polski klasy Moth zostaną rozegrane w bazie Sailing Legia, ul. Warszawska 31a, Zegrze Południowe w dniach 18-19 czerwca. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Związek Żeglarski.

Program

Sobota, 18 czerwca
11.00 – odprawa sterników, sesje fotograficzne
12.00 – start do pierwszego wyścigu, przewiduje się 4 wyścigi
17.00 – spotkania z zawodnikami w bazie Sailing Legia

Niedziela, 19 czerwca
10.00 – odprawa sterników
11.00 – start do wyścigu, przewiduje się 4 wyścigi, z czego ostatni może być przy brzegu
16.00 – zakończenie regat na molo Hotelu 500

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ