< Powrót
20
sierpnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Dominik Kalamus
Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu 2020

Pierwsze wyścigi w ramach Mistrzostw Europy w Kitesurfingu za nami

Trwają Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu, Ford Kuga Formula Kite Individual European Championships. W pierwszym dniu wystartowało 92 zawodników w trzech flotach. Do finałów, które odbędą się w niedzielę 23 sierpnia staną 4 kobiety i 4 mężczyzn.

W środę 19 sierpnia, około godz. 11, wystartował pierwszy wyścig Mistrzostw Europy w Kitesurfingu, Ford Kuga Formula Kite Individual European Championships. Rozegrano dwanaście wyścigów, po cztery dla każdej z trzech flot (dwóch męskich i jednej żeńskiej).

– Warunki wiatrowe były bardzo fajne – mówi zawodniczka Magdalena Woyciechowska. – Trzeba było trochę skakać, żeby zrzucić z deski glony, ale myślę, że do jutra wiatr zmiecie je zupełnie. Było bardzo przyjemnie. Na motorówce kod flagowy był zachowany.

Siła wiatru wynosiła stabilne 10-12 węzłów. Oś trasy znajdowała się prawie przez cały czas w osi wiatru, tym samym nie trzeba było przestawiać boi. Dzięki temu wyścigi odbyły się bez opóźnień.

Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu

– Mieliśmy dużo szczęścia z uwagi na kierunek wiatru podsumowuje Michał Zieliński, organizator zawodów, członek Polskiego Związku Kiteboardingu. – Puck jest spotem, w którym najbardziej sprawdzają się kierunki północne i wschodnie. Natomiast kierunki południowy i południowo-zachodni właściwie nie daje żadnych szans na pływanie blisko brzegu. Taka cyrkulacja powietrzna ma się utrzymać jeszcze w czwartek 20 sierpnia, co pozwoli nam znowu ścigać się w tak stabilnych warunkach.

Główną zasadą jaka obowiązuje podczas zawodów są regulacje zawarte w oficjalnych przepisach regatowych żeglarstwa. Podobnie jak w amatorskim kiteboardingu, na wodzie obowiązuje prawo drogi. Są to cztery podstawowe zasady:

  • Kiteboarder na prawym halsie ma pierwszeństwo w stosunku do tego, który jest na lewym halsie.
  • Kiteboarder znajdujący się poniżej wiatru (na zawietrznej) ma pierwszeństwo przed tym, który znajduje się powyżej wiatru (na nawietrznej).
  • Kiteboarder, który wypływa z plaży ma pierwszeństwo w stosunku do tego, który wraca na plażę.
  • Kiteboarder, który wyprzedza musi ustąpić drogę wyprzedzanemu.

W pierwszym dniu zawodów zawodnicy są przydzielani do poszczególnych flot na podstawie światowego rankingu. Flota liczy średnio 30 osób. Podczas Mistrzostw Europy w Kitesurfingu w Pucku zawodnicy zostali przydzieleni do trzech flot: 1 flota kobiet i 2 floty mężczyzn. W kolejnych dniach układ we flotach męskich jest weryfikowany na podstawie wyników. Skład floty kobiet nie będzie zmieniany.

Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu

Zawodnicy mają trzy minuty, żeby przygotować się do startu. Po sygnale startu kiteboarderzy muszą w ciągu minuty przejechać linię startu, która mierzy około 100-120 metrów. Wyścigi trwają około 11-12 minut dla pierwszego, najszybszego zawodnika. Zawodnicy z danej floty (grupy) startują równocześnie. Muszą zaleźć dogodne dla siebie miejsce na linii startu, biorąc pod uwagę pozycję rywali i czas, który pozostał do startu. To element taktyki żeglarskiej.

– Umiejętność dobrego startu jest kluczowym elementem wyścigu – wyjaśnia Tomasz Janiak, trener PZŻ i PZKite. – Oczekując na start kiteboarderzy muszą się cały czas poruszać w lewitacji, czyli być nad wodą. Około 40 sekund przed startem zawodnicy szukają odpowiedniej pozycji względem rywali.

Linia mety zamykana jest 9 minut po pierwszym zawodniku – jest to czas, w którym mogą oni przekroczyć linię mety i zostać sklasyfikowani. Zawodnicy, którzy nie zmieszczą się w czasie jako wynik otrzymują zapis: nie ukończył wyścigu.

Mistrzostwa podzielone są na etap kwalifikacji, półfinałów i finałów. Po każdym następuje selekcja zawodników. W finałach, które zostały zaplanowane na niedzielę 23 sierpnia br., ścigać się będzie czterech najlepszych zawodników zarówno we flocie żeńskiej, jak i męskiej.

Theo do Remecourt.

W kiteracingu wygrywa ten, który zdobędzie najmniejszą liczbę punktów. Ten, który zdobywa pierwsze miejsce dostaje 1 punkt, za drugie miejsce są 2 punkty itd.

Mistrzostwa Europy są równocześnie Mistrzostwami Polski. Tytuł mistrza Europy trafi do pierwszej Europejki i analogicznie Europejczyka. Natomiast najlepsza Polka i Polak zostaną mistrzami Polski.

Po pierwszym dniu wyścigów na prowadzeniu są dwie Polki – Julia Damasiewicz na pierwszym i Magdalena Woyciechowska na drugim miejscu. Wśród mężczyzn po pierwszym dniu prowadzą Francuzi, Theo do Remecourt i tuż za nim Axel Mazella.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ