< Powrót
15
kwietnia 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Jesus Renedo / Sailing Energy
Agnieszka Skrzypulec i Joanna Ogar.

Piętnastu Polaków na starcie Pucharu Świata w Genui

W poniedziałek 15 kwietnia rozpoczął się żeglarski Puchar Świata klas olimpijskich w Genui. Na liście startowej znalazło się piętnaścioro Polaków.

Regaty we Włoszech potrwają do niedzieli 21 kwietnia. To trzecie zawody zaliczane do cyklu PŚ 2018/2019 – pierwsze odbyły się we wrześniu w japońskiej Enoshimie, a drugie na przełomie stycznia i lutego w Miami w Stanach Zjednoczonych. Genua zastąpiła w kalendarzu PŚ francuskie Hyeres, które przez wiele lat gościło najlepszych żeglarzy świata. Do udziału w regatach zgłosiło się aż 684 zawodników z 59 krajów, którzy będą ścigali się w ośmiu klasach. W poniedziałek ściganie rozpoczęły  klasy 49er, 49erFX oraz Nacra 17, które wyścigi medalowe będą miały w sobotę, pozostałe klasy będą ścigały się w dniach 16-21 kwietnia.

Dominik Buksak Szymon Wierzbicki.
Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy

Polskę reprezentować będzie grupa 15 zawodników, na czele z aktualnymi wicemistrzami Europy w klasie 49er Dominikiem Buksakiem i Szymonem Wierzbickim (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) oraz czwartą załogą tych samych mistrzostw, Łukaszem Przybytkiem i Pawłem Kołodzińskim (AZS AWFiS Gdańsk). Ci drudzy zajęli trzecie miejsce podczas PŚ w Enoshimie. W żeńskim odpowiedniku, czyli w klasie 49erFX zobaczymy na wodzie Aleksandrę Melzacką i Kingę Łobodę (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk).

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.
Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy

W klasie 470 wystartuje nasza najlepsza załoga, którą tworzą Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Polki podczas wrześniowych regat Pucharu Świata w Enoshimie zajęły ósme miejsce, a w Miami uplasowały się na piętnastej pozycji.

Laser Radial reprezentowany będzie przez Wiktorię Gołębiowską (MOS SSW Iława). Z kolei w klasie Laser Standard zobaczymy dwóch Polaków. O jak najlepsze miejsca walczyć będą Jakub Rodziewicz i Tadeusz Kubiak (obaj SEJK Pogoń Szczecin).

W klasie Nacra 17 zaprezentują się dwie załogi z klubu UKS Navigo Sopot, Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska oraz Tymoteusz Bendyk i Anna Świtajska.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ