< Powrót
4
sierpnia 2021
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Marcus Wernicke/Wikipedia
Planeta Bałtyk
Morświn - bałtycki kuzyn delfina. Żyje ich w naszym morzu zaledwie ok. 400 sztuk.

Planeta Bałtyk, czyli fascynujący świat naszego morza

Ta książka nosi tytuł „Planeta Bałtyk”. Dlaczego planeta? Ano dlatego, że Morze Bałtyckie wciąż jest dla przeciętnego Polaka (i nie tylko!) tak samo słabo znane jak jakaś odległa planeta.

Dwóch kompetentnych autorów: dyrektor warszawskiego ZOO Andrzej Kruszewicz i dziennikarka przyrodnicza Joanna Pawlikowska, postanowili zmienić ten stan rzeczy. Stworzyli publikację, która przed wieloma czytelnikami otworzy fascynujący świat Bałtyku – zarówno ten od strony przyrody, jak i człowieka, oraz zachodzących pomiędzy nimi interakcji.

W „Planecie Bałtyk” możemy zatem przeczytać o geologicznej historii Morza Bałtyckiego oraz o czekającej go przyszłości, o bałtyckich osobliwościach, jego faunie i florze, o zanieczyszczeniach i sposobach ratowania Morza Bałtyckiego. Książka rozwiewa też parę mitów jak choćby ten, że kiedyś Bałtyk nas zaleje.

Polska leży nad Bałtykiem – zdają się przypominać Kruszewicz i Pawlikowska. Niezwykłym, bo najmłodszym, najpłytszym i najsłodszym morzem świata. Naszym morzem. Doceńmy to – apelują autorzy. A nam nie pozostaje nic innego tylko dołączyć się do tego. Choćby przez lekturę ich książki.

„Planeta Bałtyk”, Andrzej Kruszewicz, Joanna Pawlikowska, Wydawnictwo Słowne, str. 272, (www.slowne.pl)

PODZIEL SIĘ OPINIĄ