< Powrót
6
września 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Hanna Kajeta
Szkolna uroczystość odbyła się w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra” w Brodnicy Górnej na Kaszubach.

Początek niezwykłego rejsu, czyli jedyna taka klasa

W Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra” w Brodnicy Górnej na Kaszubach odbyła się we wtorek 5 września 2023 roku uroczysta inauguracja roku szkolnego dla nowo utworzonej I klasy żeglarskiej w Zespole Kształcenia i Wychowania w tej miejscowości.

Od kwietnia w Brodnicy Górnej organizowana jest klasa profilu żeglarskim. Zainteresowanie ze strony rodziców okazało się duże i udało się zebrać szesnastoosobową grupę, która właśnie rozpoczęła rok szkolny. Pierwszym żeglarskim akcentem była inauguracja, która odbyła się w pobliskim Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra”, które będzie bazą klasy.

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, kadra pedagogiczna, instruktorzy i nauczyciele żeglarstwa oraz żeglarze.

Wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru, odśpiewania hymnu oraz podniesienia na maszt flagi Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Następnie uczniów i gości powitała Hanna Kajeta, koordynatorka Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu „Złota Góra”.

– Kochane pierwszaki, witam was w tym wspaniałym centrum żeglarstwa i sportów wodnych – powiedziała Kajeta. – Zabierzemy was w niezwykłą podróż, rejs poznawania tajników żeglowania. Nie będzie to jednak zwykła wyprawa, bowiem w jego trakcie będziecie musieli udowodnić, że jesteście prawdziwymi żeglarzami, godnymi miana uczniów Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej, szkoły znanych mistrzów żeglarskich, byłych i obecnych zawodników Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Lamelka Kartuzy.

Młodzi uczniowie podczas zajęć.
Fot. Hanna Kajeta

To właśnie ten klub, kartuski samorząd, szkoła i projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” dały impuls i do powstania żeglarskiej klasy w Brodnicy, jedynej w gminie Kartuzy.

– Zależało nam by wyeksponować nieco naszą klasę żeglarską, stąd lokalizacja tej uroczystości w Centrum Sportów Wodnych w Brodnicy Górnej – powiedział Paweł Pytka, dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej, który sam niedawno zrobił patent żeglarski. –  Żeglarstwo to taka dyscyplina, w której musi być więcej niż jeden instruktor, koordynacja z lądu i to wszystko udało się zabezpieczyć. Mamy tu doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa, jesteśmy sąsiadami mariny, bierzemy udział w programie „Pomorskie Żagle Wiedzy” i mamy zespół ludzi, dzięki któremu możemy go realizować.

Następnie odbyło się ślubowanie uczniów i chrzest żeglarski, który poprowadził prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. Z kolei marszałek Mieczysław Struk przekazał szkole okolicznościowy grawer z herbem Pomorza.

Klasa żeglarska z Brodnicy Górnej

Uczniów I klasy żeglarskiej w Zespole Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej czeka teraz intensywna żeglarska edukacja. W ciągu roku szkolnego na jedną grupę będzie przypadać 180 godzin zajęć. Odbywać się one będą na jeziorze Brodno Wielkie. Dzieci będą uczyć się żeglować na łódkach klasy Optimist oraz pływać na kajakach, deskach SUP i łódkach wieloosobowych.

Co myślisz o tym artykule?
+1
5
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ