< Powrót
29
stycznia 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Francuska Biblioteka Narodowa / Wikipedia
Mapa Krzysztofa Kolumba.

Poczytaj nasze “Opowieści z kubryku” i sprawdź się w quizach

Portal Żeglarski.info to nie tylko relacje, zapowiedzi czy publicystyka. Wśród wielu atrakcyjnych treści i materiałów filmowych jest też sporo lżejszych artykułów, opowieści czy quizów.

Czas oczekiwania na kolejny sezon żeglarski to dobry moment na to, aby przypomnieć niektóre z nich. Do naszych „Opowieści z kubryku” i quizów zawsze warto zaglądać.

Odnaleziona bandera

Kilka lat temu przyjechała do Gdańska z Lublina. Już wkrótce bandera Akademickiego Klubu Morskiego z lat 1934-1935 będzie jednym z eksponatów wystawy “100 lat Polskiego Żeglarstwa” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. O historycznej banderze klubu opowiedział nam komandor Akademickiego Klubu Morskiego Wacław Liskiewicz.

Słyszeliście o…banderze Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku?

Podróż Strzeleckiego

6 października 2023 roku minęło 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego – pierwszego Polaka, o którym wiemy na pewno, że odbył podróż dookoła świata.

Słyszeliście o… pierwszej polskiej podróży dookoła świata?

Statki głupców

Miały na celu uzdrowienie osób uznawanych za szaleńców lub – częściej – pozbycie się ich z miasta. W rejsach po średniowiecznej Europie pływały statki głupców, na które mustrowano chorych psychicznie.

Słyszeliście o… średniowiecznych statkach głupców?

Korzenie bojerów

Choć latanie na bojerach może wydawać się zajęciem stosunkowo współczesnym, to w rzeczywistości korzenie żeglarstwa lodowego sięgają XVII wieku.

Słyszeliście o… początkach żeglarstwa lodowego?

Tajemnicze zniknięcie

Kiedy na morzu znaleziono pięciomasztowiec „Carroll A. Deering”, na pokładzie nie było żywej duszy. Rzeczy były pozostawione tak, jakby załoga dosłownie przed chwilą zeszła ze statku. Żeglarzy nigdy nie odnaleziono.

Słyszeliście o… tajemniczym zniknięciu załogi żaglowca?

Tragedia Royal Navy

22 października 1707 roku był czarnym dniem dla brytyjskiej Royal Navy. Dokładnie 314 lat temu, nieopodal archipelagu wysp Scilly, rozegrała się jedna z największych tragedii morskich, która kosztowała życie blisko 2000 marynarzy.

Słyszeliście o… jednej z największych katastrof w historii Royal Navy?

Początki Optimista

W 1947 roku Clifford McKay i Clark Mills postanowili stworzyć łódkę dla młodzieży z amerykańskiego miasteczka Clearwater. W efekcie powstał Optimist – jedna z najpopularniejszych żeglarskich klas na świecie. Jak to się wszystko zaczęło?

Słyszeliście… jak powstała klasa Optimist?

Kolizja i biblioteka

Nieoczekiwane konsekwencje miał wypadek statku, którym 429 lat temu płynął po gdańskim porcie włoski humanista i bibliofil Jan Bernard Bonifacio.

Słyszeliście o… kolizji statku, dzięki której w Gdańsku powstała biblioteka?

Kliper na księżycu

W lipcu 1969 roku Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Mało kto pamięta, że w tym samym roku na srebrny glob poleciała kolejna misja i to wyjątkowo żeglarska.

Słyszeliście o… kliperze na Księżycu?

Chcesz się sprawdzić? Zobacz to!

[QUIZ] Dobrze znasz wielkich odkrywców?

[Quiz] Jak pomóc tonącemu?

[QUIZ] Czy mógłbyś pływać z Mariuszem Zaruskim?

[QUIZ] Co wiesz o Bałtyku?

[QUIZ] Dobrze znasz najsłynniejsze jachty?

[QUIZ]: Czy potrafisz rozpoznać tych żeglarzy?

[QUIZ] Dobrze znasz żeglarskie książki i powieści?

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ