< Powrót
3
lipca 2019
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Beauty
Już w sobotę szwedzką banderę na „Baltic Beauty” zastąpi bandera polska.

Podniesienie polskiej bandery na „Baltic Beauty”

W sobotę 6 lipca o godzinie 15 na żaglowcu „Baltic Beauty” podniesiona zostanie polska bandera, a oficjalnym portem macierzystym stanie się Gdańsk. Od ponad 20 lat jednostka pływała pod banderą szwedzką. Teraz jej operatorem jest Dom Armatorski POLsail.

– Bardzo chciałem, by nad „Baltic Beauty” powiewała polska bandera i cieszę się, że ten moment nastąpi w najbliższą sobotę – mówi kpt. Robert Smagoń z POLsail. – Niełatwo było do tego doprowadzić z powodu procedur, jakie musieliśmy przejść, ale udało się. Zapraszam wszystkich na nadbrzeże Motławy w rejonie osiedla Brabank.

Początkowo miejscem wydarzenia miał być Targ Rybny, jednak organizatorzy zdecydowali się na rejon ulicy Wiosny Ludów.

Program
godz. 15.00 – Powitanie i przemowy Gości
godz. 15.30 – Wspólne odśpiewanie Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej i podniesienie bandery
godz. 15.45 – Koncert zespołu Flash Creep

Wydarzenie na Facebooku

„Baltic Beauty” jest jachtem z duszą i historią. Powstał jako jednostka z napędem parowym w 1926 r. w Holandii i pod nazwą „Hans 11” służył jako statek do przewozu węgorzy. Dziesięć lat później został sprzedany Szwedom za równowartość jednego załadunku węgorzy i zmienił nazwę na „Sven Wilhelm”. Zainstalowano mu silnik. W poszukiwaniu węgorzy statek trafił nawet kiedyś na mazurskie jeziora.

Właścicielem jednostki jest Szwed Victor Gottlow, który kupił ją w 1979 roku i przekształcił w żaglowiec. Z czasem łódka zaczęła „pracować” jako jednostka czarterowa.

Strona „Baltic Beauty”

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ