Hanna Kajeta
Paweł Kajeta
Najlepsi zawodnicy mistrzostw świata w klasie Cadet.

Polacy brązowymi medalistami mistrzostw świata w klasie Cadet

Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski z UKŻ Lamelka Kartuzy zajęli trzecie miejsce w zakończonych w niedzielę 4 sierpnia mistrzostwach świata w klasie Cadet.

Końca dobiegło trwające 11 dni święto Cadetów w Krynicy Morskiej. Najpierw, od 25 do 27 lipca, zawodnicy tej klasy rywalizowali w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Cadet – wśród polskich załóg najlepiej wypadli Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski (UKŻ Lamelka Kartuzy). Następnie od 30 lipca dziewięćdziesiąt cztery teamy walczyły w mistrzostwach świata oraz w regatach floty promocyjnej.

W zakończonych 4 sierpnia mistrzostwach świata trzecie miejsce zajęli Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowski. Zawodnicy z Kartuz przez całą imprezę pływali równo, a gdyby nie odrobinę gorsze starty w końcówce mogliby myśleć o srebrnym medalu. Na siódmej lokacie uplasowali się Michał Dębkowski i Zdzisław Bulik (MKS Dwójka Warszawa), a na dziesiątej Magdalena Leymańczyk i Zuzanna Grusznis (PMOS Pisz). Kolejne polskie załogi zajęły dalsze miejsca. Złoty medal zdobyli Julian Finsterbusch i Franco Barone z Argentyny, a srebrny Thibaud Dirix i Thomas Winand z Belgii.

W regatach floty promocyjnej dwie polskie załogi stanęły na podium. Drugie miejsce zajęli Franciszek Rutkowski i Jan Kopyra, a trzecie Piotr Cendrowski i Adam Rutkowski (wszyscy MKS Dwójka Warszawa). Zwyciężyła brytyjska załoga Daisy Nunn i Oscar Bush.