< Powrót
5
czerwca 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz/pya.org.pl
Zdjęcie:
Sailing Energy/World Sailing
Marsylii

Polacy w czołówce po pierwszym dniu finałowego PŚ w Marsylii

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda zajmują czwarte miejsce w klasie 49erFX. Maks Żakowski jest piąty w kiteboardingu, a Piotr Myszka szósty w klasie RS:X. To wyniki naszych reprezentantów po pierwszym dniu finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata w Marsylii.

We wtorek 4 czerwca odbyły się pierwsze wyścigi finałowych regat z cyklu żeglarskiego Pucharu Świata w sezonie 2018/2019. Ponieważ pogoda od rana była bardzo sprzyjająca, organizatorzy przeprowadzili wszystkie zaplanowane wyścigi.

Dobrze rywalizację w klasie 49erFX rozpoczęły Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk). Żeglarki zajęły miejsca trzecie, piąte oraz ósme i dzięki temu znajdują się na czwartej pozycji w klasyfikacji generalnej. Prowadzą Austriaczki Laura Schofegger i Anna Boustani (miejsca 2., 1. i 4.). Z kolei ósmą lokatę w klasie 49er zajmują Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (YKP Gdynia). Oni z wyścigu na wyścig radzili sobie coraz lepiej. Najpierw zostali złapani na falstarcie, a następnie wpływali na metę na miejscach dwunastym oraz drugim. Tutaj liderami są Francuzi Kevin Fischer i Yann Jauvin (miejsca 9., 2. i 1.).

W kiteboardingu dwa razy szósty oraz dwa razy czwarty przypływał Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno). Dzięki temu zajmuje wysoką, piątą pozycję w całych zawodach. Tymczasem czternasty jest Błażej Ożóg z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 14., 13., 10. i 15.). Prowadzi natomiast aktualny mistrz świata, Francuz Nicolas Parlier, który wygrał trzy wyścigi i raz zanotował falstart.

Najliczniejszą grupę Polaków w Marsylii stanowią windsurferzy w klasie RS:X. Najwyżej sklasyfikowanym naszym deskarzem jest Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Po miejscach szóstym, trzecim oraz siódmym zajmuje szóstą pozycję. Dziesiąty jest natomiast Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który mijał linię mety jedenasty, szósty oraz siedemnasty. Liderem jest Włoch Mattia Camboni (miejsca 1., 1. i 2.). W kategorii kobiet dwunaste miejsce zajmuje Maja Dziarnowska z SKŻ ERGO Hestia Sopot (miejsca 14., 4. i 22.), a dwudziesta druga jest jej klubowa koleżanka Karolina Lipińska (miejsca 19., 18. i 13.). Na czele stawki znajduje się Japonka Megumi Iseda (miejsca 17., 1. i 2.).

Siódme oraz trzynaste miejsce w klasie 470 zajęły Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). W związku z tym, w ogólnej klasyfikacji regat są na dziewiątej pozycji. Natomiast najlepsze po pierwszym dniu zmagań są Hiszpanki Barbara Cornudella Ravetllat i Sara Lopez Ravetllat (miejsca 3. i 6.).

Kolejne wyścigi organizatorzy zaplanowali na środę, na godzinę 11. Z kolei klasy windsurfingowe oraz 49er, 49erFX, kiteboarding i Nacra 17 swoje wyścigi medalowe będą miały w sobotę 8 czerwca, a pozostałe konkurencje zakończą regaty w niedzielę.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ