< Powrót
5
grudnia 2019
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy
49er

Polacy w rundzie finałowej mistrzostw świata i nadal są w grze o igrzyska

Trzy polskie załogi rywalizujące w mistrzostwach świata klas 49er i 49erFX awansowały do wyścigów finałowych i nadal liczą się w walce o awans do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Mistrzostwa świata rozgrywane są w Auckland w Nowej Zelandii. Potrwają do niedzieli.

W Auckland Polska ma dwie załogi w klasie 49er – Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki – oraz jedną w klasie 49erFX – Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. W zakończonych dzisiaj eliminacjach rozegrano 9 wyścigów. Reprezentanci Polski pływali w nich bardzo nierówno – potrafili wygrywać poszczególne wyścigi, by w kolejnych plasować się w drugiej, czy trzeciej dziesiątce.

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki.

Dwa nieudane dzisiejsze wyścigi (17 i 22 miejsce) zadecydowały o tym, że Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki niestety wypadli z pierwszej 10 w klasyfikacji generalnej i o mały włos nie awansowaliby do wyścigów finałowych. Na szczęście w wyścigu numer 8 nie dali się presji i finiszowali na miejscu 9. Do jutrzejszych wyścigów finałowych Buksak/Wierzbicki przystępuje z miejsca 24 w klasyfikacji generalnej.

Na 19 miejscu w generalce eliminacje ukończyła załoga Przybytek/Kołodziński, która trzy dzisiejsze wyścigi kończyła na miejscach 13, 5 i 8.

– Wyścigi eliminacyjne odbywały się w bardzo zmiennych warunkach, na różnych trasach i kończyliśmy je z różnym skutkiem. Przed nami teraz runda finałowa z udziałem 25 najlepszych załóg. Zaplanowano w niej 8 wyścigów. Nie jesteśmy z siebie zadowoleni, popełniliśmy zbyt dużo błędów w rundzie kwalifikacyjnej. Najważniejsze, że wiemy jakie to błędy i wierzymy, że wyciągniemy z nich wnioski w wyścigach finałowych i uda nam się awansować do niedzielnego, podwójnie punktowanego wyścigu medalowego. Klasyfikacja jest bardzo ciasna, różnice pomiędzy załogami są nieduże, więc wszystko jest jeszcze możliwe. Nie można zapominać, że walczymy też o kwalifikację olimpijską, zarówno dla kraju, jak i dla nas samych. W wyścigach finałowych jest 7 państw, które walczą o awans do igrzysk. Kwalifikację w Nowej Zelandii uzyska 6 krajów, więc tutaj też jeszcze wszystko możliwe – mówią Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński.

W klasie 49erFX prawdziwy rollercoaster emocji zafundowały sobie i swoim kibicom Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. Dwa pierwsze dzisiejsze wyścigi to świetna taktyka i szybkość polskiej załogi, co przełożyło się na miejsca drugie i czwarte. Kolejne dwa wyścigi to już zupełnie odmienny biegun emocji. Nasze dziewczyny finiszowały na miejscach 22 i 24. Do jutrzejszych wyścigów finałowych załoga Melzacka/Łoboda  przystępuje z 17 miejsca w klasyfikacji generalnej. Polki walczą też o kwalifikację olimpijską dla kraju, jak i dla siebie. Z mistrzostw świata w Nowej Zelandii bezpośredni awans na igrzyska uzyska 6 krajów. W tej chwili, oprócz Polek w grze jest jeszcze 8 nacji.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.

Wyścigi finałowe rozgrywane będą do niedzieli. Po nich 10 najlepszych załóg w obu klasach zmierzy się w podwójnie punktowanym wyścigu medalowym. W Auckland o medale mistrzostw świata rywalizują też załogi pływające na katamaranach klasy Nacra 17. Polskie załogi jednak nie startują.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ