< Powrót
4
kwietnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. W. Samolińskiego
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Politechnika Gdańska uczci Krystynę Chojnowską-Liskiewicz

„Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską – absolwentka Politechniki Gdańskiej” – taki tytuł nosi wystawa, której bohaterką będzie Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Otwarcie ekspozycji zaplanowano na czwartek 12 kwietnia w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej.

Organizatorem ekspozycji jest Biblioteka Politechniki Gdańskiej, słynna żeglarka jest jedną z najwybitniejszych absolwentek tej uczelni.

– W 2016 roku zrobiłam wystawę o Wandzie Szczepule, pierwszej profesor Politechniki Gdańskiej – tłumaczy Paulina Lipka-Flizikowska z Biblioteki PG. – Dlatego postanowiłam kontynuować temat pionierek z naszej uczelni. W ten sposób trafiłam na Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, która w 1960 roku ukończyła Wydział Budowy Okrętów.

Wystawa nie będzie jednak skupiać się na najsłynniejszym rejsie Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, która w 1978 roku została pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła kulę ziemską.

– Chcemy przede wszystkim przedstawić sylwetkę pani kapitan, pokazać ją jako dziecko, studentkę – mówi Bożena Kray, kierownik Sekcji Informacji Naukowo-Technicznej w Bibliotece PG. – W to wpleciemy jej osiągnięcia. Na wystawie pokażemy m.in. jej świadectwa szkolne, dyplomy z Politechniki Gdańskiej, ordery, patenty. O wokółziemskiej wyprawie jednak nie zapomnimy i wyeksponujemy dziennik pokładowy z „Mazurka”.

Uroczysty otwarcie wystawy „Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła kulę ziemską – absolwentka Politechniki Gdańskiej” odbędzie się w czwartek 12 kwietnia o godzinie 12 w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, w holu przed Biblioteką. Wydarzeniu będzie towarzyszyło m.in. wspólne śpiewanie szant i spotkanie, w którym weźmie udział Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Wystawę będzie można zwiedzać do 30 kwietnia.

Patronat honorowy nad wystawą objął Pomorski Związek Żeglarski, a patronat medialny portal Żeglarski.info.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ