< Powrót
23
grudnia 2015
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Wojciech Samoliński
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na „Mazurku”.

50 lat pomorskiego żeglarstwa: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz

Pomorski Związek Żeglarski ma już 50 lat. Z okazji jubileuszu przypominamy ludzi, zjawiska, imprezy, które zapisały się w jego historii.

Żeglarstwa uczyła się na jeziorach, ale od 60 lat pływa głównie po słonych wodach. Rozpoczynała od rejsów bałtyckich i po Morzu Północnym, jednak w historii zapisała się pokonaniem trzech oceanów w samotnym rejsie. Mowa oczywiście o Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiecie w dziejach, która samotnie opłynęła świat.

Urodziła się w Warszawie 15 lipca 1936 roku. Po Powstaniu Warszawskim jej rodzina opuściła stolicę i po wojnie osiadła w Ostródzie. Tam też Krystyna Chojnowska zaczynała karierę żeglarską. W połowie lat 50. żeglarka przeniosła się do Gdańska, gdzie rozpoczęła studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i poznała Wacława Liskiewicza, swojego przyszłego męża. Wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku.

Pasję żeglarską łączyła z pracą w Biurze Projektowym Stoczni Gdańskiej. W 1966 roku uzyskała patent kapitana jachtowego, a rok później wzięła udział w pierwszym etapie pionierskiego rejsu „Swarożyca” na Spitsbergen. W 1971 i 1972 roku płynęła na jachcie „Szmaragd”, w rejsach, w których brały udział wyłącznie kobiety, do NRD i Szkocji. Podczas Operacji Żagiel ’74 kierowała „Mestwinem”.

W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 roku żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek” – skonstruowanym i przystosowanym do wyprawy przez Wacława Liskiewicza – i skierowała się w stronę Wysp Zielonego Przylądka i potem na Barbados.

17 lipca Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wpłynęła na Pacyfik, a 21 maja 1977 roku – po kilkumiesięcznym postoju w Sydney – w dalszy rejs. Pętlę wokółziemską „Mazurek” zamknął 20 marca 1978 roku, a Polka została pierwszą kobietą w historii, która dokonała tego wyczynu. Swoją konkurentkę, Naomi James, która również płynęła w rejsie wokółziemskim, wyprzedziła o ponad miesiąc.

Zorganizowane w maju powitanie żeglarki w Polsce było wielką fetą, „Mazurek” już od Helu płynął w asyście innych jednostek. Ona sama otrzymała wiele wyróżnień, na czele z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianem Damy Trzech Oceanów.

Wokółziemska wyprawa nie była ostatnim dużym rejsem Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, w 1979 roku pokonała Atlantyk na „Spanielu”. W późniejszych latach skupiła się na pływaniu turystycznym. Wspierała również inicjatywy promujące żeglarstwo wśród kobiet, a w 2001 roku zorganizowała Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wciąż każdego roku wypływa z mężem na długie, bałtyckie rejsy. Nieustannie popularyzuje żeglarstwo – nie tylko opowiadając o swoim słynnym rejsie, ale również zasiadając w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy. Jest także członkiem Koła Seniora Żeglarstwa przy Pomorskim Związku Żeglarskim.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz w 2015 roku otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. 28 marca 2021 roku Sejmik PoZŻ, jako drugą osobę w historii, przez aklamację przyjął ją w poczet członków honorowych.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła 13 czerwca 2021 roku o godzinie 1.30 w nocy.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ