< Powrót
16
grudnia 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Franciszek Kuśnierz

50 lat pomorskiego żeglarstwa: Operacja Żagiel ‘74

Pomorski Związek Żeglarski ma już 50 lat. Z okazji jubileuszu przypominamy ludzi, zjawiska, imprezy, które zapisały się w jego historii.

Kiedy w 1972 roku „Dar Pomorza” po raz pierwszy rozpoczynał udział w Operacji Żagiel, mało kto przypuszczał, że żaglowcowi uda się zwyciężyć. Płynący w dobrych warunkach i doskonale dowodzony przez komendanta Kazimierza Jurkiewicza okazał się jednak najlepszy i oprócz kryształowego pucharu zdobył dla Polski również prawo do organizacji kolejnej edycji imprezy.

W dwuletnie przygotowania zaangażowane zostały najwyższe władze państwowe. Organizację koordynowało Ministerstwo Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, na czele komitetu honorowego stanął przewodniczący Rady Państwa PRL Henryk Jabłoński, a na czele komitetu wykonawczego Wiesław Rogala, sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego.

Przygotowania do imprezy były intensywne. Spieszono się z modernizacją gdyńskiej mariny, powstawały nowe pawilony żeglarskie, porządkowano Molo Południowe. Władze nie żałowały pieniędzy na okolicznościowe pamiątki – szklanki, popielniczki, kufle, a także na organizację bankietów.

Najważniejsze były jednak same regaty i towarzyszący im zlot jachtów, które miały rozmach wcześniej w Polsce niewidziany. Samych obcokrajowców przyjechało i przypłynęło do Trójmiasta około 1500. Gdynia nie była w stanie pomieścić wszystkich jachtów, dlatego cumowały one również w Gdańsku.

Dla uczestników Operacji Żagiel ważny był nie tylko aspekt sportowy, ale i możliwość spotkania z żeglarzami z drugiej strony żelaznej kurtyny. Dużym zainteresowaniem cieszył się zwłaszcza szkuner „America II” ze Stanów Zjednoczonych.

Operacja Żagiel ‘74 okazała się ogromnym sukcesem i świetną reklamą żeglarstwa. A jego uczestnicy w szarzyźnie PRL-u poczuli powiew wolności.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ