< Powrót
3
stycznia 2024
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Fot. Archiwum rodziny Perlickich
Zyga
Zygfryd Perlicki na jachcie "Copernicus".

Baza wybitnych ludzi żeglarstwa

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich to zbiór niemal 180 sylwetek ludzi związanych z żeglarstwem. Od lat portal Żeglarski.info gromadzi dane o wybitnych ludziach żagli, zarówno tych żyjących jak i tych, którzy już odeszli na wieczną wachtę.

Słownik zawiera biogramy żeglarzy nie tylko z Pomorza, ale i z innych regionów Polski a nawet Europy czy świata. Na każdy z nich składa się tekst zawierający zweryfikowane informacje, zdjęcia, czasem nawet filmy, pliki audio czy autografy i dokumenty.

Zapraszamy do sprawdzenia zasobów naszego zbioru – jedynego takiego miejsca w polskiej sieci. Na zachętę przypominamy sylwetki 20 postaci ze Słownika Biograficznego Żeglarzy Pomorskich.

Przemysław Miarczyński

Jeden z najwybitniejszych polskich windsurferów i brązowy medalista olimpijski z Londynu. Przemysław Miarczyński jest prawdziwą ikoną sportu żeglarskiego.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Przemysław Miarczyński

Henryk Jaskuła

Henryk Jaskuła był jednym z naszych najwybitniejszych żeglarzy, pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. A nie był to jego jedyny wielki rejs.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Henryk Jaskuła

Andrzej Remiszewski

Okrętowiec, samorządowiec i wieloletni prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych. Andrzej Remiszewski był jednak przede wszystkim żeglarzem, który niestrudzenie przemierzał ukochany Bałtyk na jachcie „Tequila”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Andrzej Remiszewski

Leon Godlewski

Przygodę z żeglarstwem rozpoczął ambitnie – pomagając Juliuszowi Sieradzkiemu w budowie pierwszej Omegi w okupowanej Warszawie. Po takim doświadczeniu Leon Godlewski nie miał wyjścia, jak tylko związać się z tą pasją na całe życie.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Leon Godlewski

Zygmunt Choreń

Jest najsłynniejszym budowniczym żaglowców w Polsce, a może i na świecie. Zygmunt Choreń ma także ciekawe doświadczenia żeglarskie, włącznie z opłynięciem świata.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Zygmunt Choreń

Aleksander Bereśniewicz

W latach 20. i 30. pływał z gen. Mariuszem Zaruskim, a po wojnie żeglował z młodzieżą akademicką. Aleksander Bereśniewicz spędził po żaglami 58 lat.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Aleksander Bereśniewicz

Jerzy Wąsowicz

Żeglarstwo uprawia od 60 lat, pływając sportowo, biorąc udział w wyprawach i odbywając dalekomorskie rejsy. Największe z nich Jerzy Wąsowicz odbył na przerobionym na jacht starym kutrze rybackim „Antica”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Jerzy Wąsowicz

Andrzej Lutomski

Był jedną z najbardziej zasłużonych osób dla sportu dzieci i młodzieży. Andrzej Lutomski sprowadził do Polski klasę Optimist i Laser, wychował wielu mistrzów Polski i Europy. A sam jako żeglarz był reprezentantem Polski w klasie Dragon.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Andrzej Lutomski

Kazimierz Kuba Jaworski

Kazimierz „Kuba” Jaworski był jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy regatowych oraz zasłużonym konstruktorem jachtowym. Jest także do dziś jednym z symboli polskiego żeglarstwa.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Kazimierz „Kuba” Jaworski

Zygfryd Perlicki

Zygfryd “Zyga” Perlicki – jeden z najważniejszych polskich żeglarzy regatowych, olimpijczyk, związany z Yacht Klubem Polski Gdynia i Yacht Klubem Stal Gdynia.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Zygfryd Perlicki

Juliusz Sieradzki

Był żeglarzem, olimpijczykiem, konstruktorem jachtów, działaczem klubowym i związkowym. Żeglarze nadali mu pseudonim „Rebe”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Juliusz Sieradzki

Czesław Perlicki

Czesław Władysław Perlicki, urodzony 15 lipca 1935 roku w Gdyni – żeglarz regatowy, wieloletni działacz Yacht Klubu Stal w Gdyni, Yacht Klubu Polski Gdynia i Polskiego Związku Żeglarskiego.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Czesław Perlicki

Tadeusz Siwiec

Był wybitnym regatowcem, ale jego osiągnięcia były znacznie większe. Tadeusz Siwiec szkolił również żeglarzy i aktywnie działał w żeglarskiej społeczności.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Tadeusz Siwiec

Piotr Bigaj

Piotr Bigaj był komandorem Marynarki Wojennej, doskonałym żeglarzem i regatowcem oraz współzałożycielem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Piotr Bigaj

Bolesław Mazurkiewicz

Mało jest osób tak ważnych dla pomorskiego żeglarstwa jak Bolesław Mazurkiewicz. Jednak to nie osiągnięcia sportowe czy pionierskie rejsy wyróżniają go spośród innych żeglarzy, ale wytrwała praca organizacyjna, naukowa i literacka.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Bolesław Mazurkiewicz

Roman Paszke

Jest regatową legendą i autorem jednych z największych sukcesów polskiego żeglarstwa. Dzięki nim Roman Paszke jest ambasadorem polskiego żeglarstwa na świecie.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Roman Paszke

Piotr Adamowicz

To jeden z najlepszych polskich regatowców, który ściga się nieprzerwanie od 1975 roku. A do sukcesów prowadzi Piotra Adamowicza motto: Zaprojektować, własnoręcznie zbudować jacht i wygrać, to mój cel!

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Piotr Adamowicz

Jerzy Jaszczuk

Brał udział w dalekomorskich wyprawach, kierował grupą regatową i dowodził „Pogorią”. Jerzy Jaszczuk doprowadził też do odbudowy „Generała Zaruskiego”, za którego sterami stoi od 2012 roku.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Jerzy Jaszczuk

Eugeniusz Moczydłowski

Jest najbardziej znanym biologiem wśród żeglarzy, który od lat z sukcesami łączy żeglarstwo z pracą naukową. Eugeniusz Moczydłowski upodobał sobie szczególnie pływanie po chłodniejszych wodach na swoim jachcie „Magnus Zaremba”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Eugeniusz Moczydłowski

Aleksander Celarek

Żeglarz, żaglomistrz i szkutnik. Aleksander Celarek jest jedną z legend tradycyjnego szkutnictwa na Pomorzu. I nic dziwnego – budował kaszubskie łodzie rybackie, statek wikingów, a nawet replikę łodzi św. Wojciecha.

Słownik biograficzny żeglarzy pomorskich – Aleksander Celarek

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
7
+1
2
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ