
Baza wybitnych ludzi żeglarstwa
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich to zbiór niemal 180 sylwetek ludzi związanych z żeglarstwem. Od lat portal Żeglarski.info gromadzi dane o wybitnych ludziach żagli, zarówno tych żyjących jak i tych, którzy już odeszli na wieczną wachtę.
Słownik zawiera biogramy żeglarzy nie tylko z Pomorza, ale i z innych regionów Polski a nawet Europy czy świata. Na każdy z nich składa się tekst zawierający zweryfikowane informacje, zdjęcia, czasem nawet filmy, pliki audio czy autografy i dokumenty.
Zapraszamy do sprawdzenia zasobów naszego zbioru – jedynego takiego miejsca w polskiej sieci. Na zachętę przypominamy sylwetki 20 postaci ze Słownika Biograficznego Żeglarzy Pomorskich.
Przemysław Miarczyński
Jeden z najwybitniejszych polskich windsurferów i brązowy medalista olimpijski z Londynu. Przemysław Miarczyński jest prawdziwą ikoną sportu żeglarskiego.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Przemysław Miarczyński
Henryk Jaskuła
Henryk Jaskuła był jednym z naszych najwybitniejszych żeglarzy, pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie opłynął świat bez zawijania do portu. A nie był to jego jedyny wielki rejs.
Andrzej Remiszewski
Okrętowiec, samorządowiec i wieloletni prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych. Andrzej Remiszewski był jednak przede wszystkim żeglarzem, który niestrudzenie przemierzał ukochany Bałtyk na jachcie „Tequila”.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Andrzej Remiszewski
Leon Godlewski
Przygodę z żeglarstwem rozpoczął ambitnie – pomagając Juliuszowi Sieradzkiemu w budowie pierwszej Omegi w okupowanej Warszawie. Po takim doświadczeniu Leon Godlewski nie miał wyjścia, jak tylko związać się z tą pasją na całe życie.
Zygmunt Choreń
Jest najsłynniejszym budowniczym żaglowców w Polsce, a może i na świecie. Zygmunt Choreń ma także ciekawe doświadczenia żeglarskie, włącznie z opłynięciem świata.
Aleksander Bereśniewicz
W latach 20. i 30. pływał z gen. Mariuszem Zaruskim, a po wojnie żeglował z młodzieżą akademicką. Aleksander Bereśniewicz spędził po żaglami 58 lat.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Aleksander Bereśniewicz
Jerzy Wąsowicz
Żeglarstwo uprawia od 60 lat, pływając sportowo, biorąc udział w wyprawach i odbywając dalekomorskie rejsy. Największe z nich Jerzy Wąsowicz odbył na przerobionym na jacht starym kutrze rybackim „Antica”.
Andrzej Lutomski
Był jedną z najbardziej zasłużonych osób dla sportu dzieci i młodzieży. Andrzej Lutomski sprowadził do Polski klasę Optimist i Laser, wychował wielu mistrzów Polski i Europy. A sam jako żeglarz był reprezentantem Polski w klasie Dragon.
Kazimierz Kuba Jaworski
Kazimierz „Kuba” Jaworski był jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy regatowych oraz zasłużonym konstruktorem jachtowym. Jest także do dziś jednym z symboli polskiego żeglarstwa.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Kazimierz „Kuba” Jaworski
Zygfryd Perlicki
Zygfryd “Zyga” Perlicki – jeden z najważniejszych polskich żeglarzy regatowych, olimpijczyk, związany z Yacht Klubem Polski Gdynia i Yacht Klubem Stal Gdynia.
Juliusz Sieradzki
Był żeglarzem, olimpijczykiem, konstruktorem jachtów, działaczem klubowym i związkowym. Żeglarze nadali mu pseudonim „Rebe”.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Juliusz Sieradzki
Czesław Perlicki
Czesław Władysław Perlicki, urodzony 15 lipca 1935 roku w Gdyni – żeglarz regatowy, wieloletni działacz Yacht Klubu Stal w Gdyni, Yacht Klubu Polski Gdynia i Polskiego Związku Żeglarskiego.
Tadeusz Siwiec
Był wybitnym regatowcem, ale jego osiągnięcia były znacznie większe. Tadeusz Siwiec szkolił również żeglarzy i aktywnie działał w żeglarskiej społeczności.
Piotr Bigaj
Piotr Bigaj był komandorem Marynarki Wojennej, doskonałym żeglarzem i regatowcem oraz współzałożycielem Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”.
Bolesław Mazurkiewicz
Mało jest osób tak ważnych dla pomorskiego żeglarstwa jak Bolesław Mazurkiewicz. Jednak to nie osiągnięcia sportowe czy pionierskie rejsy wyróżniają go spośród innych żeglarzy, ale wytrwała praca organizacyjna, naukowa i literacka.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Bolesław Mazurkiewicz
Roman Paszke
Jest regatową legendą i autorem jednych z największych sukcesów polskiego żeglarstwa. Dzięki nim Roman Paszke jest ambasadorem polskiego żeglarstwa na świecie.
Piotr Adamowicz
To jeden z najlepszych polskich regatowców, który ściga się nieprzerwanie od 1975 roku. A do sukcesów prowadzi Piotra Adamowicza motto: Zaprojektować, własnoręcznie zbudować jacht i wygrać, to mój cel!
Jerzy Jaszczuk
Brał udział w dalekomorskich wyprawach, kierował grupą regatową i dowodził „Pogorią”. Jerzy Jaszczuk doprowadził też do odbudowy „Generała Zaruskiego”, za którego sterami stoi od 2012 roku.
Eugeniusz Moczydłowski
Jest najbardziej znanym biologiem wśród żeglarzy, który od lat z sukcesami łączy żeglarstwo z pracą naukową. Eugeniusz Moczydłowski upodobał sobie szczególnie pływanie po chłodniejszych wodach na swoim jachcie „Magnus Zaremba”.
Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Eugeniusz Moczydłowski
Aleksander Celarek
Żeglarz, żaglomistrz i szkutnik. Aleksander Celarek jest jedną z legend tradycyjnego szkutnictwa na Pomorzu. I nic dziwnego – budował kaszubskie łodzie rybackie, statek wikingów, a nawet replikę łodzi św. Wojciecha.
Słownik biograficzny żeglarzy pomorskich – Aleksander Celarek