< Powrót
16
czerwca 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. rodziny
Kazimierz „Kuba” Jaworski

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Kazimierz „Kuba” Jaworski

Kazimierz „Kuba” Jaworski był jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy regatowych oraz zasłużonym konstruktorem jachtowym. Jest także do dziś jednym z symboli szczecińskiego żeglarstwa.

Urodził się w 17 października 1929 roku w Augustowie. W 1939 roku, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, po raz pierwszy żeglował na pobliskim jeziorze Głęboczek. Podczas wojny razem z rodziną został wysiedlony do Krakowa. W 1945 roku trafił do Gdyni, gdzie zdobył pierwszy patent żeglarski. W 1946 roku wrócił do Krakowa i został członkiem Jachtklubu „Szkwał”. Później uczestniczył jeszcze w zakładaniu tam Jachtklubu Ligi Przyjaciół Żołnierza oraz „SKS Cracovia”. W 1959 roku został pierwszym prezesem Okręgu Krakowskiego Polskiego Związku Żeglarskiego – późniejszego Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

W 1960 roku Kazimierz „Kuba” Jaworski przeniósł się do Szczecina, gdzie pracował jako instruktor żeglarstwa w Zarządzie Wojewódzkim Ligi Obrony Kraju i kierownik szkolenia żeglarskiego w Centralnym Ośrodku Żeglarskim w Trzebieży. W 1966 roku został zatrudniony w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej (później Morska Stocznia Jachtowa im. Leonida Teligi) oraz wstąpił do funkcjonującego przy niej jachtklubu „Passat”. Jako konstruktor uczestniczył w tworzeniu m.in. jachtu„Polonez”, na którym Krzysztof Baranowski wystartował w regatach samotników OSTAR 72 oraz samotnie okrążył świat, a także „Spaniela”, „Spaniela II” i „Spanielka”, na których sam z sukcesami się ścigał.

Kuba Jaworski w młodości pływał na Omegach, Finnach oraz w klasach „N” i „H”, a po przeprowadzce do Szczecina skupił się na regatach morskich. Siedem razy zdobywał tytuł morskiego żeglarskiego mistrza Polski. W 1976 roku na jachcie „Spaniel” wystartował w transatlantyckich regatach samotników OSTAR, w których zajął trzecie miejsce. Cztery lata później, w kolejnej edycji tej imprezy, był szósty na „Spanielu II”. W 1977 roku w regatach Mini Transat zajął drugie miejsce na „Spanielku” oraz wystartował w Admiral’s Cup. Udział w pierwszych OSTAR opisał w książce „11.40 GMT – Newport”.

Z żeglarstwa wycofał się na początku lat 80. Zmarł w Szczecinie 8 lipca 2005 roku.

Kazimierz „Kuba” Jaworski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał również m.in. Nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant w 1976 i 1977 roku i Kaperski Topór Bojowy Bractwa Wybrzeża.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ