< Powrót
17
stycznia 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
arch. Gunārsa Šteinertsa

Słyszeliście… jak to ze „Spanielem II” było?

Pod dowództwem Kazimierza „Kuby” Jaworskiego zajął trzecie miejsce w regatach samotników OSTAR 80, pływali na nim łotewscy oceanografowie, a teraz z sukcesami startuje w Tall Ship Races. I zmienił nazwę ze „Spaniela II” na „Spaniel”.

Jacht „Spaniel II” powstał w 1979 roku w Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi w Szczecinie. Miał być następcą „Spaniela” – jachtu, na którym Kazimierz „Kuba” Jaworski zajął m.in. drugie miejsce w transatlantyckich regatach samotników OSTAR 76. Jaworski, który był nie tylko kapitanem obu jednostek, ale także ich konstruktorem, w 1980 roku powtórzył sukces – OSTAR 80 zakończył na szóstej pozycji, a „Spaniel II” był najszybszym jednokadłubowcem w regatach.

Choć żeglarz planował na „Spanielu II” kolejne rejsy – m.in. w dwuosobowych transatlantyckich regatach TWOSTAR – to właściciel jachtu, Polski Związek Żeglarski, zadecydował inaczej.

W 1981 roku „Spaniel II” został sprzedany Łotewskiej Akademii Nauk w Rydze, która dostosowała go do potrzeb wypraw badawczych. Jacht zmienił imię na „Spaniel” – było to możliwe, bo poprzednia jednostka o tej nazwie zatonęła w 1981 roku przy Wyspach Fryzyjskich. Pływał też turystycznie – w 1988 roku opłynął Bałtyk w pierwszym łotewskim rejsie zagranicznym po II wojnie światowej, a rok później dopłynął na Morze Śródziemne w ramach wyprawy „Bursztynowy Szlak 89”.

O tym co działo się ze „Spanielem” na początku lat 90. nie wiadomo. W 1997 roku niszczejący i ogołocony z wyposażenia jacht kupił Gunārs Šteinerts, który go gruntownie wyremontował.

– Konstrukcja jachtu w zasadzie się nie zmieniła od jego wybudowania w 1979 roku – mówi Gunārs Šteinerts, właściciel i kapitan jednostki. – Większe zmiany zostały wprowadzone w 1981 roku i dotyczą liczby koi – „Spaniel” ma ich teraz dwanaście, a dodatkowo nowe wyposażenie komunikacyjne, nawigacyjne, kanister, zapasowy generator i środki bezpieczeństwa. Jacht wciąż się ściga – uczestniczymy w lokalnych, łotewskich regatach i nieprzerwanie od 1998 roku w Tall Ship Races. W tym roku planujemy popłynąć w transatlantyckich Rendez-Vous 2017 Tall Ships Regatta.

„Spaniel” jest obecnie jednym z najbardziej utytułowanych jachtów regat Tall Ship Races – w grupie C aż osiem razy był pierwszy na mecie poszczególnych etapów, pięć razy drugi i osiem razy trzeci. Przez jego pokład przewinęło się ponad 400 młodych żeglarzy.

Portem macierzystym jednostki  jest Ryga. Aktualne informacje o „Spanielu”, galerię zdjęć i plany na ten sezon można znaleźć na stronie www.spaniel.lv.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ