< Powrót
31
lipca 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Aleksander Celarek

Słownik biograficzny żeglarzy pomorskich – Aleksander Celarek

Żeglarz, żaglomistrz i szkutnik. Aleksander Celarek jest jedną z legend tradycyjnego szkutnictwa na Pomorzu. I nic dziwnego – budował kaszubskie łodzie rybackie, statek wikingów, a nawet replikę łodzi św. Wojciecha.

Aleksander Celarek urodził się w 1948 roku we Wrocławiu, ale w wieku 12 lat przeprowadził się z rodzicami do Chałup, gdzie mieszkała jego babcia. Jako nastolatek początkowo pływał na łodziach rybackich, później rozpoczął naukę żeglarstwa w puckich klubach – Harcerskim Jacht Klubie Wodnik i Harcerskim Ośrodku Morskiem. Zdobył tam kolejne patenty żeglarskie, z kapitanem włącznie. Pływał zarówno na jachtach, np. na „Alfie”, jak i dużych żaglowcach – m.in. „Pogorii”, „Zawiszy Czarnym”, „Kapitanie Głowackim”, „Zewie Morza”, „Mirze” i „Generale Zaruskim”. Wciąż jest aktywnym żeglarzem.

Aleksander Celarek początkowo studiował na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, ale został z nich wyrzucony po Marcu 1968 roku i edukację kontynuował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Karierę zawodową rozpoczął w 1971 roku w oddziale silnikowym stoczni rybackiej „Szkuner” we Władysławowie, gdzie pracował przez sześć lat. Następnie, w latach 1977-1992 prowadził zakład szkutniczy i żaglomistrzowski Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1992 roku założył własną firmę szkutniczą i żaglomistrzowską, która wykonywała m.in. takielunki na żaglowce „Mir”, „Drużbę”, „Chersonez” oraz żagle na „Pogorię” i „Zawiszę Czarnego”. Zbudował także szalupy dla „Daru Młodzieży” i wykonywał remonty starych, drewnianych jachtów.

Aleksander Celarek od razu po studiach zainteresował się tradycyjnym szkutnictwem kaszubskim. Na początku, z pomocą lokalnego szkutnika, zbudował niewielką rybacką Pomerankę. W ślad za nią poszły kolejne repliki – m.in. barkasa z Zalewu Wiślanego, statku wikingów oraz łodzi słowiańskiej z XI wieku, którą nazwał „St. Adalbertus”. Wnioski z badań i doświadczeń zawarł w licznych publikacjach, m.in. książce „Rybackie łodzie żaglowe z wybrzeży Kaszub”. Aleksander Celarek był także organizatorem regat tradycyjnych łodzi, a w 1981 roku zainicjował morskie pielgrzymki kaszubskich rybaków z Kuźnicy do Pucka.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ