< Powrót
28
sierpnia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Zygmunt Choreń

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Zygmunt Choreń

Jest najsłynniejszym budowniczym żaglowców w Polsce, a może i na świecie. Zygmunt Choreń ma także ciekawe doświadczenia żeglarskie, włącznie z opłynięciem świata.

Zygmunt Choreń urodził się 24 maja 1941 roku Brzozowym Kącie na Podlasiu. Jako dziecko, za sprawą miesięcznika „Morze”, zafascynował się morzem, budował pierwsze, amatorskie łódki i kajaki oraz wziął udział w dwutygodniowym rejsie po Bałtyku. A po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Komarówce Podlaskiej postanowił kontynuować edukację w Trójmieście.

Ze względu na niski wzrost Zygmunt Choreń nie został przyjęty do Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, dlatego rozpoczął studia na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. W 1965 roku ukończył tę uczelnię, a dwa lata później również Instytut Budowy Okrętów w Leningradzie. W latach 1965-1968 pracował w Katedrze Teorii Okrętów PG, a następnie w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Stoczni Gdańskiej. W 1978 roku został głównym konstruktorem żaglowców w Stoczni Gdańskiej.

Zaprojektował m.in. „Pogorię”, „Iskrę”, „Kaliakrę”, „Oceanię”, „Dar Młodzieży”, „Mir”, „Nadiezhdę”, „Palladę” i „Chersones”. W 1992 roku Zygmunt Choreń założył firmę Biuro Projektowania Statków Choreń Design & Consulting, która stoi za projektami m.in. „Fryderyka Chopina”, „Le Quy Don” i „El-Mellaha”.

Zygmunt Choreń jest również zapalonym żeglarzem. Podczas studiów wstąpił do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, gdzie pływał m.in. na „Szkwale”. Później związał się z Jachtklubem Stoczni Gdańskiej. W latach 1973-1974 był członkiem załogi jachtu „Otago”, który pod dowództwem Zbigniewa Pieńkawy wziął udział w wokółziemskich, etapowych regatach Whitbread Round the World Race. Choć w ostatnich latach miał mniej czasu na żeglarstwo, wciąż pływa. W 2017 roku z Jackiem Jettmarem popłynęli na Bornholm jachtem „Krakus”.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ