< Powrót
26
maja 2023
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Michał Szypliński/NTN Snow & More
Politechnika
Zmagania odbyły się na jeziorze Niegocin.

Politechnika Gdańska wygrała dziesiąty raz z rzędu w AMP

Nie było zaskoczenia! W zakończonych 25 maja Akademickich Mistrzostwach Polski w żeglarstwie w klasie Omega po raz 10. z rzędu w klasyfikacji uczelni zwyciężyła Politechnika Gdańska.

W ciągu trzech dni udało się rozegrać tylko pięć wyścigów, z których dwa były na wagę medalu. W Wilkasach koło Giżycka od 23 do 25 maja rywalizowało 87 jachtów z 36 uczelni. Frekwencja zapowiadała się jeszcze większa, ale ostatecznie nie wszystkie załogi stawiły się nad jeziorem Niegocin. Przez całe regaty pogoda sprzyjała bardziej plażowaniu niż żeglowaniu. Pierwszy dzień uznać można było za stracony. Start został odroczony i wszyscy wypatrywali oznak wiatru.

Nieco lepiej było już drugiego dnia regat, bo uczestnicy wyszli z portu w Wilkasach i na wodzie czekali na poprawę warunków. W szkwałach były 2 stopnie w skali Beauforta i komisja sędziowska zdołała przeprowadzić trzy wyścigi.

We flocie A najlepszy był sternik Politechniki Gdańskiej Patryk Kosmalski ze swoją załogą, który wygrał dwa wyścigi i raz był drugi. Natomiast we flocie B podobnym bilansem prezentował się Łukasz Machowski z Uniwersytetu Gdańskiego. O wszystkim miał zdecydować czwartkowy finał i wyścigi we flotach złotej i srebrnej do której uczestnicy awansowali po eliminacjach.

Politechnika

Akademickie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie.
Fot. Michał Szypliński/NTN Snow & More

– Przyjechaliśmy tu żeby ścigać się z najlepszymi i zdobyć złoty medal – mówił Patryk Kosmalski, który rok temu wywalczył brązowy medal w klasyfikacji sterników. – We wtorek udało nam się rozegrać nieoficjalne Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej, bo nie było wiatru. Drugiego dnia też wydawało się, że jest zero wiatru, ale komisja fajnie przeprowadzała wyścig w momencie gdy on się tylko pojawiał. Później były dwie godziny czekania i znów start. To dla nas jest normalność, bo tak w tym sporcie już jest. Wtedy leżeliśmy sobie i odpoczywaliśmy, a w odpowiednim momencie znów trzeba było się zmobilizować.

W tym roku nowością było przyznanie memoriałowej nagrody dla najlepszego sternika. W ten sposób chciano upamiętnić postać wybitnego żeglarza AZS Warszawa – Juliusza Sieradzkiego. To właśnie on skonstruował Omegi, które uznawane są dziś za klasę narodową i pływało na niej wiele pokoleń żeglarzy. O tym, że służyć mogą nie tylko do celów turystycznych, ale też do ścigania pokazali uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski.

Politechnika

Akademickie Mistrzostwa Polski w Żeglarstwie. Fot. Michał Szypliński/NTN Snow & More

Ostatniego dnia zawodów płaska tafla wody nie zapowiadała niczego dobrego. Po wypłynięciu na jezioro udało się rozegrać dwa wyścigi, w których najlepszy okazał się ubiegłoroczny triumfator Kacper Paszek z AWFiS Gdańsk w załodze z Bartoszem Reiterem i Bartłomiejem Szliją. Raz byli oni pierwsi na mecie, a raz czwarci. To wystarczyło, żeby obronić złoto.

– Wiedzieliśmy, że będzie miało wiać i albo nie odbędą się wyścigi albo będzie ich bardzo mało – opowiadał Kacper Paszek, zwycięzca regat. – Płynęliśmy po to, żeby obronić tytuł i od samego początku trzeba było mieć bardzo dobry start i trzeba było cisnąć. W drugim wyścigu było już inaczej, bo wiedzieliśmy która jest godzina i wiedzieliśmy że to będzie ostatni start. Koledzy z Politechniki byli za nami o jeden punkt i trzymaliśmy się ich i nie płynęliśmy w drugi koniec jeziora. Tam było tak dużo zmian wiatru, że wszystko się zmieniało i tasowało.

W klasyfikacji uczelni nie było niespodzianki i po raz dziesiąty z rzędu wygrała Politechnika Gdańska, która posiadała aż 7 załóg. Ich seria trwa od 2014 roku. Na podium strzeliły korki od szampana, ale obyło się bez zbytniego fetowania. Druga była Politechnika Warszawska, a trzeci Uniwersytet Gdański.

Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Zawody odbywały się pod honorowym Patronatem Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. Partnerami był Ośrodek AZS Wilkasy, Helly Hansen, Yamaha, MOPR, UP Wind i Polski Związek Żeglarski. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie – wyniki

Klasyfikacja sterników:
1. Kacper Paszek (załoga: Bartosz Reiter, Bartłomiej Szlija) – AZS AWF i Gdańsk
2. Patryk Kosmalski (załoga: Tomasz Lewandowski, Karolina Żurek) – Politechnika Gdańska
3. Magdalena Kwaśna (załoga: Magdalena Placzke, Hanna Dzik) – Gdański Uniwersytet Medyczny

Klasyfikacja sterniczek – nieoficjalna

1. Magdalena Kwaśna (załoga: Magdalena Placzke, Hanna Dzik) – Gdański Uniwersytet Medyczny
2. Agnieszka Łapińska (załoga: Julia Oleksiuk, Ireneusz Sołtykiewicz) – Uniwersytet Warszawski
3. Julia Szmit (załoga: Mateusz Safijan, Grzegorz Bienia) – Warszawski Uniwersytet Medyczny

Klasyfikacja Uczelni
1. Politechnika Gdańska
2. Politechnika Warszawska
3. Uniwersytet Gdański
4. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
5. Uniwersytet Morski w Gdyni
6. Gdański Uniwersytet Medyczny
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
8. Uniwersytet Warszawski
9. Politechnika Rzeszowska
10. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ