< Powrót
30
listopada 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
PEŻ
ekstraklasa

Polska Ekstraklasa Żeglarska rośnie w siłę

Niemal 30 załóg wysłało wstępne zgłoszenia do udziału w przyszłorocznej edycji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Termin ostatecznego zgłoszenia i przesłania opłaty wpisowej minie 20 stycznia.

– Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie po raz pierwszy – wyjaśnia Maciej Cylupa, dyrektor cyklu ligowych regat. – Chcemy, by zgłaszali się żeglarze zdecydowani, pewni swego startu w imprezie. Gdyby okazało się, że obecna sytuacja się utrzyma i rzeczywiście ponad dwadzieścia załóg będzie starować, pomyślimy o utworzeniu drugiej ligi rozgrywek.

Pomysł organizatorów jest taki, by w zmaganiach ekstraklasy w roku 2019 uczestniczyło sześć klubowych załóg, które zajęły czołowe miejsca w ubiegłorocznym sezonie. Pozostałe kluby wezmą udział w eliminacjach, czyli regatach w formule ligowej. Z tej grupy wyłonionych zostanie sześć kolejnych zespołów, które uzupełnią stawkę dwunastu klubów w Ekstraklasie.

– Kluby, które nie awansują do tej grupy, będą ścigać się w utworzonej z myślą o nich drugiej lidze – mówi Maciej Cylupa. – Oczywiście, jeśli będzie co najmniej sześć zainteresowanych taką formą udziału w rozgrywkach załóg.

Jeśli wystartuje 2 liga, to awanse i spadki na sezon 2020 będą już normalne, jak w każdej innej lidze i każdy kolejny nowy team czy klub będzie zaczynał starty od 2 ligi. W przypadku dwóch pełnych grup ligowych liczących po dwanaście zespołów, awansować lub spadać będą po cztery zespoły.

Wstępny terminarz ligi
18-19 maja 2019 – eliminacje
13-14 lipca – Gdynia
28-29 lipca – Szczecin
10-11 sierpnia – Świnoujście
31-1 września – Sopot

http://ligazeglarska.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ