< Powrót
8
marca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
bojery.pl
puchar

Polska – mocarstwo klasy DN

Nie uda się rozegrać regat kończących sezon bojerowy, które zaplanowane były na najbliższy weekend 10-11 marca na jeziorze Charzykowo. Mijająca zima była momentami niełaskawa dla żeglarzy lodowych, a mimo to sezon w klasach DN i Ice Optimist należy zaliczyć do bardzo udanych.

– Niestety, po pierwsze nie wieje, po drugie na lodzie pojawiły się przełomy, które uniemożliwiają bezpieczne ściganie – wyjaśnia Krzysztof Deja kierownik LKS Charzykowy, organizator Regat Zamknięcia Sezonu. – Bardzo chcielibyśmy te zawody przeprowadzić, ale nie możemy ryzykować i narażać nikogo na koszty przyjazdu w sytuacji, kiedy okazałoby się, że rozegranie tej imprezy jest niemożliwe. W grę wchodzą zasady dotyczące licencji zawodniczych i kwestie ubezpieczeniowe. Zamiast regat w niedzielę rano odbędzie się nieoficjalny otwarty trening z wytyczoną trasą. Każdy może przyjechać i wziąć w nim udział na własną odpowiedzialność.

Kiepskie warunki panowały przez sporą część tej zimy, ale nie przeszkodziło to polskim zawodnikom i zawodniczkom utrzymać dominacji w światowej czołówce. Najważniejszym potwierdzeniem pozycji Polski był zdobyty po raz dwunasty przez Karola Jabłońskiego złoty medal podczas mistrzostw świata kl. DN. Utytułowany zawodnik OKŻ Olsztyn wyprzedził w klasyfikacji regat dwóch reprezentantów MKŻ Mikołajki, Roberta Graczyka i Łukasza Zakrzewskiego. Podczas mistrzostw (przeniesionych z Estonii do Polski, a później z jeziora Niegocin na Wielimie) Polacy zajęli siedem miejsc w pierwszej dziesiątce.

Tuż przed tą najważniejszą imprezą klasy DN rozegrano na Wielimiu mistrzostwa Europy. Wygrał Amerykanin Ronald Sherry, ale drugi był Michał Burczyński z AZS UWM Olsztyn. Karol Jabłoński zajął trzecią lokatę. W pierwszej dziesiątce tej imprezy znalazło się sześciu Polaków.

Michał Burczyński jest równocześnie tegorocznym mistrzem Polski, wicemistrzowski tytuł wywalczył Karol Jabłoński, a brąz zdobył Łukasz Zakrzewski. Zawody rozegrano na Niegocinie. (Warto dodać, że brat Łukasza, Tomasz Zakrzewski, wygrał inaugurujące międzynarodowy sezon bojerowy 2017/2018 zawody w Finlandii rozpoczynając tym samym dobrą passę Polaków.)

W tym samym czasie i na tym samym akwenie odbyły się MP w windsurfingu lodowym. Zwyciężył Robert Pellowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Drugi był Łukasz Buderaski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) a trzecie miejsce zajął Michał Warzocha (MBSW/UKŻR Giżycko).

Podczas rozegranych w Giżycku Mistrzostw Polski Juniorów w kl. DN i Ice Optimist mistrzowskie tytuły w kl. DN wywalczyli Piotr Biernat (KS Baza Mrągowo) i Zuzanna Rybicka (CHKŻ Chojnice) – piąta w klasyfikacji ogólnej. W Ice Optimistach zwyciężyli Joanna Fabisiak (MBSW/UKŻR Giżycko) oraz Mateusz Gigielewicz (MBSW/UKŻ Giżycko).

Jeśli chodzi o klasyfikację pań to miniony sezon należał do Zuzanny Rybickiej. W lutym, na jeziorze Rekyva na Litwie wywalczyła złoty medal mistrzostw świata juniorów w klasie DN w kategorii kobiet. Wicemistrzynią została Sara Piasecka (OKŻ Olsztyn), a brąz zdobyła Magdalena Anielska (KKS Warmia Olsztyn). Mistrzami Europy w klasie Ice Optimist zostali Gustaw Miciński (KKS Warmia Olsztyn) i Maria Konarzewska (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), a srebrny i brązowy medal zdobyli kolejno Jakub Kamiński i Joanna Fabisiak.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ