Sport i regaty

Polska wicemistrzyni olimpijska na starcie mistrzostw Europy klasy 470

Już w poniedziałek w portugalskiej Vilamourze rozegrane zostaną pierwsze wyścigi żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie 470. Na liście startowej znajduje się 55 załóg z 19 krajów. Polskę …

Polska wicemistrzyni olimpijska na starcie mistrzostw Europy klasy 470agnieszka skrzypulec szota szymon wierzbicki me 2025 nr 02 fot regate com hr
Galeria zdjęć (1) — zobacz wszystkie

Już w poniedziałek w portugalskiej Vilamourze rozegrane zostaną pierwsze wyścigi żeglarskich mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie 470. Na liście startowej znajduje się 55 załóg z 19 krajów. Polskę reprezentować będą dwa duety, a w składzie jednego z nich jest wicemistrzyni olimpijska z 2021 roku, Agnieszka Skrzypulec-Szota. Regaty potrwają do soboty, 14 marca.

Ceremonia otwarcia portugalskiej imprezy zaplanowana jest na piątek, 6 marca, ale pierwszy wyścig odbyć się ma dopiero w poniedziałek o godz. 11.00. Wcześniejsze dni przeznaczone są na rejestrację zawodników, regulaminowe pomiary sprzętu, a także wyścigi treningowe.

Reklama · SportReklama dla żeglarstwa sportowegoReklama i współpraca

Reprezentanci Polski klas olimpijskich na dobre rozpoczynają sezon. Póki co, na razie do międzynarodowej rywalizacji przystąpią przedstawiciele klasy 470. Jest to pierwsza tegoroczna impreza rangi mistrzowskiej.

Na wodach Oceanu Atlantyckiego zobaczymy dwie polskie załogi. Jedną tworzą Agnieszka Skrzypulec-Szota i Szymon Wierzbicki (YKP Szczecin / AZS Poznań), w drugim duecie popłyną Zofia Korsak i Mikołaj Bazyli (MKS Dwójka Warszawa / KSW Baltic Dziwnów).

Reklama · SportPromuj swoją markęSprawdź ofertę

Agnieszka Skrzypulec-Szota ma wiele sukcesów na koncie

Agnieszka Skrzypulec to srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w Tokio z 2021 roku. Klasa 470 była wtedy podzielona na kategorię mężczyzn oraz kobiet, a polska sterniczka żeglowała u wybrzeży Japonii z Jolantą Ogar. Z kolei Szymon Wierzbicki przez wiele lat rywalizował na jachcie klasy 49er.

Ta dwójka ma za sobą jeden wspólny sezon po tym, kiedy zawodniczka podjęła decyzję o powrocie do ścigania po kilkuletniej przerwie. Było już po igrzyskach w Paryżu i Szymon podjął decyzję o zmianie klasy i spróbowaniu czegoś nowego właśnie w parze z Agnieszką. Na zeszłorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu zajęli 7. miejsce. Korsak z Bazylim nie wzięli przed rokiem udziału w ME.

Reklama · SportArtykuł sponsorowanyZapytaj o pakiet

Agnieszka Skrzypulec-Szota, poza medalem olimpijskim, ma jeszcze w dorobku także inne sukcesy. Mianowicie tytuł mistrzyni świata, który wywalczyła w 2017 roku z Irminą Mrózek Gliszczynską oraz brąz mistrzostw Europy z tego samego roku z Jolantą Ogar.

Regaty zakończą się w sobotę, 14 marca. Złotego medalu bronić będą Hiszpanie, Jordi Xammar Hernández i Marta Cardona Alcantara. Na pozostałych stopniach podium zeszłorocznych ME stanęli Martin Wrigley i Bettine Harris z Wielkiej Brytanii oraz francuski duet – Matisse Pacaud i Lucie de Gennes.

Strona regat

← Wróć do portalu

Czytaj również

Więcej artykułów
SzczecinTurystyka11 lipca 202608:30Szczecin od strony wody: rejsy, kajaki i sierpniowe ŻagleRedakcja · 3 min czytaniawlzi 2026 runda 1 dzieni 1 aparat 25042026 91Sport i regaty10 lipca 202621:25Centralna Liga Żeglarska rusza! Inauguracja 10-12 lipca w Nowym DuninowieRedakcja · 3 min czytaniaBłękitna Flaga w SzczecinieBiznes10 lipca 202617:30North East Marina z Błękitną Flagą, pierwsza taka marina w SzczecinieOskar Wojciechowski · 2 min czytaniaWorld Championship 2026Nasz patronatSport i regaty10 lipca 202613:37Sztormowy start Mistrzostw Świata klasy Europa na Zatoce GdańskiejRedakcja · 3 min czytaniafot. Gwidon Libera - PLZ 1LR2 D1Sport i regaty8 lipca 202618:27GQ Racing nie do zatrzymania – zwycięstwo w 2 rundzie 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej w PuckuRedakcja · 4 min czytaniaILCA25 fot. Centrum ŻeglarskieSport i regaty8 lipca 202615:47Klasa Laser po raz drugi w SzczecinieOskar Wojciechowski · 1 min czytaniafot. Regatta SEA CUP - Gwidon LiberaNasz patronatSport i regaty7 lipca 202616:01Regatta SEA CUP | Biznes pod żaglami w największym formacieRedakcja · 3 min czytaniaButowski_Głogowski_49er_fot_Bartosz_ModelskiSport i regaty7 lipca 202612:28Polacy powalczą o medale Mistrzostw Europy w olimpijskich skiffachRedakcja · 3 min czytaniafot. Kuba MarjanskiSport i regaty7 lipca 202607:15Baltic Solo Challenge rusza już jutro!Oskar Wojciechowski · 3 min czytaniafot. WLŻ 2026 runda 3 dzień 1Sport i regaty6 lipca 202613:34Kończymy sezon 2026 Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej! Poznaliśmy załogi, które powalczą o awans do 1 LigiOskar Wojciechowski · 2 min czytaniamistrzostwa europy juniorow formula kiteSport i regaty6 lipca 202611:20Dwa medale dla Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów klasy Formula KiteOskar Wojciechowski · 1 min czytaniafot. Uniwersytet Morski w Gdyni - Dar MłodzieżyRejsy5 lipca 202617:20„Dar Młodzieży” w wielkiej paradzie żaglowców w Nowym Jorku na 250-lecie USAOskar Wojciechowski · 2 min czytania