< Powrót
19
listopada 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Paweł Kacprowski
49
Polskie 49ery na treningu w Auckland.

Polskie czterdziestki dziewiątki na ostatniej prostej przed MŚ

Trzy polskie załogi wystartują na początku grudnia w Mistrzostwach Świata klas 49er i 49er FX. Regaty odbędą się w Auckland w Nowej Zelandii, a do zdobycia, poza medalami są także kwalifikacje olimpijskie.

Klasy 49er i 49er FX pierwsze przepustki olimpijskie dla kraju mogły zdobyć podczas Mistrzostw Świata 2018 w duńskim Aarhus. Zarówno w męskim, jak i żeńskim skiffie było do wywalczenia po 8 miejsc. W tegorocznym czempionacie, w klasie 49er do zdobycia będą kolejne 4 miejsca, a w klasie 49er FX, 6 miejsc. Na razie polskie skiffy nie zapewniły sobie prawa startu w Tokio w 2020 roku, więc walka będzie toczyć się o wysoką stawkę.

Państwa już zakwalifikowane do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020

49er 49er FX
Japonia – jako gospodarz igrzysk Japonia – jako gospodarz igrzysk
Chorwacja Holandia
Francja Austria
Niemcy Wielka Brytania
Wielka Brytania Brazylia
Nowa Zelandia Dania
Portugalia Nowa Zelandia
Szwajcaria Norwegia
Dania Australia

Polska reprezentacja w składzie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (KS AZS AWFiS Gdańsk) oraz Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (KS AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) wraz z trenerem Pawłem Kacprowskim, a także Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia) z trenerem Tomaszem Stańczykiem są w Auckland już od niemal dwóch tygodni.

– Wylądowaliśmy na miejscu 7 listopada – relacjonuje Paweł Kacprowski, trener Kadry Narodowej Seniorów w klasie 49er. – Jesteśmy zaaklimatyzowani. Trenujemy solidnie, ale uwzględniamy tez odpoczynek w przygotowaniach. Pływamy dość często, ale nie tak długo, jak na innych zgrupowaniach. Jest raczej wietrznie. Żeby trenować słabe wiatry trzeba takich dni szukać. Planujemy start w Mistrzostwach Oceanii, które odbędą się w dniach 25-27 listopada, żeby móc wyciągnąć jeszcze ostatnie wnioski i dopracować wszystko na same mistrzostwa świata.

Poza medalami i kwalifikacjami olimpijskimi dla kraju, trzecim ważnym elementem mistrzostw świata będą eliminacje imienne do IO 2020. Polscy zawodnicy zbierają punkty w wewnętrznych eliminacjach od mistrzostw świata 2018. Do tej pory punkty zdobyli Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda. Panowie mają 10 punktów za 6 miejsce w mistrzostwach Europy 2019, a panie 2 punkty za 14 miejsce z tych samych mistrzostw i 1 punkt za 20 miejsce w mistrzostwach świata 2018 (łącznie 3 punkty). W Nowej Zelandii punktowane będą miejsca od pierwszego do dwudziestego. O ile Ola z Kingą na razie są jedyną żeńską załogą w Polsce, o tyle Łukasz z Pawłem mają mocnych konkurentów krajowych w osobach wicemistrzów Europy z 2018 roku – Dominika Buksaka i Szymona Wierzbickiego. Zapowiada się więc emocjonująca walka.

Pierwsze wyścigi mistrzostw świata zaplanowane są na 3 grudnia, a regaty potrwają do 8.

Strona Mistrzostw Świata

Strona Mistrzostw Oceanii

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ