< Powrót
30
kwietnia 2018
Tekst:
Krzysztof Romański
Zdjęcie:
Krzysztof Romański
Velas Latinoamerica - Esmeralda
Komendant barkentyny „Esmeralda” z Chile.

Polskie żaglowce pozdrawiają Velas Latinoamerica

Morze jest mostem łączącym ludzi, niezależnie od szerokości geograficznej. Wychodząc z tego założenia kapitanowie i armatorzy największych polskich żaglowców wysłali specjalne pozdrowienia do wszystkich jednostek uczestniczących w trwającym właśnie zlocie Velas Latinoamerica. Była to inicjatywa redaktora naczelnego portalu Żaglowce.info – Krzysztofa Romańskiego, który podczas tworzenia materiałów z Velas Latinoamerica – publikowanych u nas – miał okazję odwiedzić wszystkie uczestniczące w imprezie okręty.

W tegorocznej edycji Velas Latinoamerica nie ma naszego reprezentanta, ale Polska zaistniała w świadomości jej uczestników w wyjątkowy sposób. Do komendantów wszystkich dziewięciu dużych żaglowców obecnych w Montevideo i Buenos Aires trafiły pamiątkowe żagle z podpisami kapitanów i armatorów polskich jednostek.

Carlos Pedro Schavinsky Crinchero, drugi komendant argentyńskiej „Libertad” z autorem pomysłu na oryginalny prezent.

Upominki mają rozmiar 40 cm x 21 cm. Kształtem nawiązują do standardowego żagla rejowego. Powstały z dakronu – najpopularniejszego obecnie materiału, z którego szyje się prawdziwe żagle. Wyprodukował je gdański Sail Service. Każdy żagiel zawiera nazwę jednostki i napis: „Saludos navegando desde Polonia” (Żeglarskie pozdrowienia z Polski). Dla brazylijskiej fregaty „Cisne Branco” przygotowano wersję portugalską: „Saudações marítimas da Polónia”.

Na żaglach podpisy złożyli reprezentanci:

– „Daru Młodzieży” – Henryk Śniegocki,
– „Fryderyka Chopina” – Piotr Kulczycki,
–  ORP „Iskry” – Jacek Miłowski,
– „Pogorii” – Marek Kleban,
– „Zawiszy Czarnego” – Rafał Klepacz,
– „Generała Zaruskiego” – Jerzy Jaszczuk,
– „Kapitana Borchardta” – Tadeusz Skłodowski,
– „Daru Pomorza” – Zbigniew Nadolski,
– Pomorskiego Związku Żeglarskiego – Bogusław Witkowski.

Żeglarskie pozdrowienia otrzymali komendanci jednostek uczestniczących w Velas Latinoamerica w Montevideo i Buenos Aires: fregaty „Libertad” z Argentyny, barku „Cuauthemoc” z Meksyku, szkunera „Juan Sebastian de Elcano” z Hiszpanii, barkentyny „Esmeralda” z Chile, barku „Simon Bolivar” z Wenezueli, fregaty „Cisne Branco” z Brazylii, szkunera „Capitan Miranda” z Urugwaju, barku „Gloria” z Kolumbii oraz szkunera „Dr. Bernardo Houssay” z Argentyny.

Alfonso de Gregorio Melendez, komendant wenezuelskiego „Simona Bolivara” i Krzysztof Romański.

Obdarowani nie kryli radości i… zaskoczenia. – Doskonale pamiętam rywalizację z „Darem Młodzieży” w regatach Tall Ships Races w 2016 roku – wspomina Alfonso de Gregorio Melendez, komendant wenezuelskiego „Simona Bolivara”, z dumą wskazując na trofea z tamtych wyścigów stojące na eksponowanym miejscu w salonie kapitańskim. –  To był wtedy nasz główny konkurent. Dobrze znam też „Fryderyka Chopina”. Proszę przekazać do Polski moje marynarskie pozdrowienia – kwituje.

– Świetny pomysł z tym żaglem! – deklaruje Carlos Pedro Schavinsky Crinchero, drugi komendant argentyńskiej „Libertad”. – Cieszę się tym bardziej, że mam polskie korzenie. Powiesimy go w mesie oficerskiej.

Camilo Alberto Giraldo Londoño, komendant kolumbijskiej „Glorii” podkreśla, jak ważne są tego rodzaju symbole: – Jesteśmy zaszczyceni. Takie gesty budują wspólnotę ludzi morza ponad wszelkimi granicami. Dziękujemy!

Południowoamerykańscy komendanci zrewanżowali się podpisami i pozdrowieniami złożonymi na osobnym żaglu z inskrypcją „Velas Latinoamerica 2018”, który przywiozłem do kraju. Żagiel będzie prezentowany na pokładach polskich jednostek podczas niektórych imprez żeglarskich w tym roku.

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ