< Powrót
4
kwietnia 2018
Tekst:
dol
Zdjęcie:
VelasLatinoamerica2018.cl
Velas Latinoamerica

Tylko u nas! Relacje z Velas Latinoamerica

W Ameryce Południowej trwa Velas Latinoamerica, czyli największe wydarzenie z udziałem żaglowców w tym roku. Żeglarski.info będzie miał na tej imprezie swojego wysłannika. Już niebawem na naszych łamach przeczytacie relacje dziennikarza i miłośnika klasycznych żaglowców Krzysztofa Romańskiego.

Spotkanie żaglowców rozpoczęło się 25 marca. Zgromadzona na plażach Ipanema i Copacabana w Rio de Janeiro publiczność podziwiała w minioną niedzielę paradę szkolnych żaglowców z udziałem brazylijskiej fregaty „Cisne Branc”o, za którą płynęły „Libertad” z Argentyny, chilijska „Esmeralda”, kolumbijska „Gloria”, „Juan Sebastian de Elcano” z Hiszpanii, „Cuathemoc” z Meksyku i wenezuelski „Simon Bolivar”.

Teraz żaglowce są w drodze do Urugwaju. To już trzecia edycja tej imprezy, która po raz pierwszy odbyła się w 20110 roku. Druga jej odsłona przypadała na rok 2014. Tegoroczna edycja zapowiada się najefektowniej z dotychczasowych. Flotylla żaglowców odwiedzi 18 miast rozsianych wokół wybrzeży Ameryki Południowej w 12 krajach, a całość potrwa aż 157 dni. Uczestniczące w wydarzeniu jednostki nie będą się ścigać, Velas Latinoamerica ma charakter towarzyski. W każdym odwiedzanym mieście pokłady żaglowców w określonych godzinach zostaną bezpłatnie udostępnione zwiedzającym.

Porty, które odwiedzą żaglowce
Río de Janeiro (Brazylia) 25 marca – 1 kwietnia
Punta del Este (Urugwaj) 10-12 kwietnia
Montevideo (Urugwaj) 12-15 kwietnia
Buenos Aires (Argentyna) 17-23 kwietnia
Ushuaia (Argentyna) 4-7 maja
Punta Arenas (Argentyna) 11-15 maja
Talcahuano (Chile) 23-26 maja
Valparaíso (Chile) 28 maja – 3 czerwca
Antofagasta (Chile) 8-11 czerwca
Callao (Peru) 17-22 czerwca
Guayaquil (Ekwador) 28 czerwca – 2 lipca
Balboa (Panama) 7-10 lipca
Curaçao 15-18 lipca
Cartagena de Indias (Kolumbia) 21-26 lipca
La Guaira (Wenezuela) 31 lipca – 4 sierpnia
Santo Domingo (Dominikana) 8-12 sierpnia
Cozumel (Meksyk) 21-23 sierpnia
Veracruz (Meksyk) 27 sierpnia – 2 września

Specjalnie dla naszych Czytelników Krzysztof Romański, twórca portalu Żaglowce.info zrelacjonuje przebieg imprez towarzyszących zlotom w Punta del Este i Buenos Aires. Takiej gratki nie mogą przegapić miłośnicy i miłośniczki klasycznych, wspaniałych żaglowców. Będą informacje, zdjęcia, relacja z rejsu na pokładzie jednego z żaglowców i inne atrakcje.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ