< Powrót
28
października 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Rolex/Kurt Arrigo
Rolex Middle Sea Race

Polskie załogi już na mecie regat Rolex Middle Sea Race

W środę 27 października ostatnia z polskich załóg zameldowała się na mecie 42. edycji regat Rolex Middle Sea Race. Najlepiej z naszych ekip poradziła sobie ta dowodzona przez Zbigniewa Gutkowskiego na trimaranie „Ultim’Emotion 2”. Ustanowiła nowy rekord polskiej załogi w historii wyścigu. Kolejno rywalizację kończyły „I Love Poland” ze skipperem Grzegorzem Baranowskim, „Hobart” Mirosława Zemke oraz „Fujimo” ze skipperem Tomaszem Kosobuckim.

Za nami kolejna edycja jednego z najważniejszych wyścigów morskich na świecie. Była wyjątkowa z powodu kilku rekordów. Pierwszy ustanowił trimaran „Argo” z amerykańskim skipperem Jasonem Carrollem. Załoga wygrała klasyfikację Line Honours, osiągając metę po 33 godzinach, 29 minutach i 28 sekundach. Poprzedni rekord został ustanowiony przez „Ramblera” George’a Davida w 2007 roku.

Drugi wyczyn Amerykanów to poprawienie zeszłorocznego wyniku jednostek wielokadłubowych, który wynosił 56 godzin, 31 minut i 31 sekund, ustanowiony przez „Maserati” Giovanniego Soldiniego.

Z wielkiego osiągnięcia cieszył się również Zbigniew Gutkowski, który trimaranem „Ultim’Emotion 2” z załogą Yacht Clubu Sopot pokonał ponad 600-milową trasę w czasie 40 godzin, 13 minut i 27 sekund, dopływając do mety jako czwarta jednostka. To najlepszy wynik czasowy w historii startów naszych żeglarzy w tej imprezie.

– Po 40.13h docieramy na metę RMSR, a tym samym bijemy rekord przepłynięcia polskiej załogi w historii wyścigu – informował na swoim profilu na Facebooku Gutkowski. – Dołączyliśmy również do klubu +41 węzłów prędkości jachtu. Teraz zasłużony odpoczynek i w drogę powrotną.

Kolejnym polskim jachtem, który zameldował się na mecie był „I Love Poland” ze skipperem Grzegorzem Baranowskim (jacht typu Volvo Open 70). Zeszłoroczni zwycięzcy klasyfikacji Line Honours osiągnęli tym razem czas 2 dni, 12 godzin, 2 minuty i 46 sekund, co dało im siódme miejsce w kategoriach IRC 1 oraz ORC 1.

Natomiast dziesiąte miejsce w klasach IRC 3 oraz ORC 3 zajął „Fujimo” ze skipperem Tomaszem Kosobuckim (jacht typu Reichel Pugh 50), który na trasie spędził 3 dni, 16 godzin, 1 minutę i 48 sekund. Jako ostatni z polskich ekip wyścig ukończył „Hobart” ze skipperem Mirosławem Zemke (jacht typu Dehler41), notując czas 4 dni, 2 godziny, 53 minuty i 36 sekund. To pozwoliło im zająć dziewiątą lokatę w klasie ORC 5.

W trakcie trwania wyścigu wycofała się piąta polska załoga na „PNEUMIE”, ze skipperem Andrzejem Różyckim.  Zmuszony do wycofania był również „HYPR” (jacht typu Volvo Open 70) ze skipperem Jensem Lindnerem, na którym w skład załogi wchodziło czterech Polaków.

Rolex Middle Sea Race

Trasa regat Rolex Middle Sea Race.

Tegoroczny wyścig rozpoczął się w sobotę 23 października o godzinie 11. Śledzić go można na trackingu. Zakończenie zaplanowano na najbliższą sobotę, 30 października na godzinę 12.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ