< Powrót
16
lutego 2017
Tekst:
Majka Duczyńska
Zdjęcie:
mat. prasowe
Shekle

Polskie żeglarki zbierają na start w ME ORC Gdańsk 2017

Do 3 kwietnia na portalu odpalprojekt.pl trwa zbiórka funduszy na udział żeglarskiego teamu Shekle w Mistrzostwach Europy ORC Gdańsk 2017. Shekle to pierwsza i jedyna w 100 proc. kobieca załoga Polek, która regularnie ściga się w regatach morskich na jachtach powyżej 40 stóp. Wspierający mają szansę wziąć udział w mistrzostwach razem z Sheklami.

Shekle to jedenaście żeglarek z różnym stażem pokładowym, z różnych stron kraju. Łączy je pasja i wspólny cel: przełamanie stereotypu żeglarstwa jako męskiego sportu i inspiracja dziewczyn z całego kraju (i nie tylko) do realizacji sportowych marzeń. Pływają razem od roku i po jednym sezonie mogą pochwalić się sukcesami, m.in. piątym miejscem oraz specjalną nagrodą dla kobiecej załogi w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, trzecim miejscem w Nord Cup w klasie Open (jachty powyżej 11 m), czy piątym  w nocnych regatach Gdynia-Władysławowo-Gdynia 2016.

Jednak za swoje największe osiągnięcie uważają promocję żeglarstwa wśród kobiet, dla których często pływanie z Sheklami było debiutem na pokładzie sportowego jachtu.  Podstawowy skład Shekli jest przy okazji kolejnych treningów i startów w regatach zasilany nowymi członkiniami.

– Szekla to rodzaj klamry używanej na jachcie, która łączy elementy takielunku, scala, spina, integruje – mówią żeglarki. – Szekle pozwalają skutecznie i szybko zespolić różne elementy, są wytrzymałe, mocne, wszechstronne i raz dobrze zakręcone, nie dają się łatwo odkręcić. Jak my!.

Choć załoga Shekli rozsiana jest po całej Polsce i dużej części świata, na pokładzie każdy ma określone miejsce. Ster jachtu Shekli trzyma Dorota Dajkowska (Gdańsk). Dziób obstawiają siostry Basia i Ane Piżl (Londyn, Warszawa) odpowiedzialne za przednie żagle. Maszt obsługuje Ania Scheibe (Poznań), we współpracy z pitwoman Moniką Droździkowską (Warszawa). Żagle przednie trymują Małgorzata Podwysocka (Łódź) i Katarzyna Sobieraj (Warszawa). Grotem opiekuje się Maja Steigüber-Andrzejewska (Berlin), a na baksztagach pracują Malina Boduch (Gdańsk), Agata Czarmińska (Warszawa) i Julka Krawczuk (Warszawa).

Celem załogi w tym roku jest start w Mistrzostwach Europy ORC Gdańsk 2017. Imprezie tej rangi dla żeglarzy, co rozgrywki EURO w świecie piłki nożnej. Po raz pierwszy tak duże regaty rozgrywane są w Polsce, a jest to zarazem jubileuszowa, dziesiąta edycja Mistrzostw. I choć w żeglarstwie nie ma podziału ze względu na płeć, to jednak Shekle będą pierwszą i jedyną w stu procentach żeńską załogą z Polski w tych regatach.

Do startu na najważniejszej w tym roku żeglarskiej imprezie potrzeba minimum 48 tysięcy złotych. Fundusze członkinie załogi postanowiły zebrać za pośrednictwem serwisu crowdfoundingowego odpalprojekt.pl. Zbierają na pokrycie kosztów czarterowania jachtu podczas treningów i samych regat, niezbędnych napraw, wpisowego i kosztów postoju w marinach. Shekle potrafią się odwdzięczyć – na wspierających czeka wiele atrakcyjnych nagród: od zdjęć załogowych przyjaciół na burcie jachtu i koszulkach, aż po specjalne treningi i start w Mistrzostwach Europy ORC Gdańsk 2017 razem z Sheklami (nagroda wyłącznie dla kobiet!).

Więcej informacji: www.odpalprojekt.pl/shekle oraz www.shekle.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ