< Powrót
22
lipca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
załoga
Polsko-ukraińska załoga przed wyruszeniem do Antwerpii.

Polsko-ukraińska załoga popłynie w The Tall Ships Races

25 lipca jacht „Tornado” wystartuje w regatach The Tall Ships Races. Na pokładzie jednostki znajdzie się dziesięcioosobowy polsko-ukraiński team.

Inicjatorem rejsu, w którym popłyną młodzi uchodźcy z Ukrainy, jest Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica”.

– Projekt narodził się spontanicznie – opowiada Artur Pierzyński, komandor JKMW Kotwica. – Na początku roku stworzyliśmy w klubie wstępne grafiki pływania naszych jachtów i okazało się, że koledzy chcą zorganizować rejs „Tornado” na Morze Północne i Kanał Angielski. Początkowo miał się zakończyć w Amsterdamie, ale namówiłem kolegów, żeby portem końcowym była Antwerpia, dzięki czemu kolejna załoga będzie mogła wziąć udział w The Tall Ships Races.

Do udziału w Operacji Żagiel na trasie Antwerpia-Aalborg władze „Kotwicy” postanowiły  zaprosić ukraińską młodzież.

– Poruszyły mnie historie uchodźców, w większości matek z dziećmi, które musiały opuścić swoje domy i rodziny – mówi Pierzyński. – Przekazywanie pieniędzy na różne zbiórki i akcje humanitarne to jedna z wielu form udzielania wsparcia. Dlatego pomyślałem, że trzeba młodym ludziom pomóc oderwać się od dramatu, strachu i traumy wojny. Wzięcie ich w rejs spełniłoby taką rolę.

W The Tall Ships Races na „Tornado” popłynie dziesięcioosobowa załoga. Składać się będzie z trojga oficerów wachtowych, sześciu osób załogi – trójki Polaków i trójki Ukraińców – oraz kapitana, którym będzie Artur Pierzyński.

– Nigdy wcześniej nie żeglowałam po morzu – mówi 15-letnia Kamila z Ukrainy. – Cieszę, że teraz będę miała okazję.

– Bardzo cieszę się, że popłynę z taką mieszaną, międzynarodową załogą – dodaje 19-letnia Anna Moroz. – Kiedyś na „Pogorii” żeglowałam z Litwinami, więc mam doświadczenie i myślę, że nie będzie większych problemów w komunikacji.

W czwartek 21 lipca żeglarze wyjechali z Gdyni, a w piątek zaokrętowali na jacht.

– Na początku czeka nas zaznajomienie się z jednostką, bo część załogi nie pływała jeszcze po morzu – mówi Pierzyński. – Zwrócimy uwagę zwłaszcza na kwestie bezpieczeństwa, bo one są najważniejsze. Będzie to też czas, żeby załoga wzajemnie się poznała i wzięła udział w różnych imprezach zaplanowanych przez Antwerpię z okazji Operacji Żagiel.

załoga

Polsko-ukraińska załoga przed siedzibą „Kotwicy”.
Fot. Tadeusz Lademann

W poniedziałek 25 lipca uczestnicy regat w paradzie wypłyną w morze, a następnie rozpoczną zmagania. Rywalizacja potrwa do 2 sierpnia, a 6 sierpnia polsko-ukraińska załoga przekaże „Tornado” kolejnym żeglarzom.

Projekt Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica jest kolejną żeglarską inicjatywą, w którą włączeni są uchodźcy z Ukrainy. W środę zakończył się rejs po Zalewie Szczecińskim dla 25 polskich i ukraińskich dzieci, który zorganizowało Centrum Żeglarskie w Szczecinie. Młodzi ludzie przez dwanaście dni żeglowali, zwiedzali muzea i poznawali okolicę.

W pomoc włączyła się również Fundacja Ocean Marzeń, która zorganizowała rejs dla młodzieży z polskich i ukraińskich domów dziecka. Młodzi żeglarze pływali na żaglowcu „Baltic Beauty”. Ukraińcy zostali także włączeni do programu prowadzonego przez Fundację.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ