< Powrót
12
grudnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Jacek Kwiatkowski
Pomorscy
Pomorscy kadrowicze w klasie 49er, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek.

Pomorscy żeglarze w kadrze narodowej na rok 2019

17 pomorskich żeglarek i żeglarzy klas olimpijskich otrzymało nominacje do kadry narodowej na rok 2019. Najliczniejszą reprezentację Pomorze wystawiło w klasach RS:X i 49er. Zabrakło naszych reprezentantów wśród żeglarzy z niepełnosprawnością, a w konkurencjach nieolimpijskich i zimowych mamy pojedyncze nominacje.

Nominacje do ogłaszanego tradycyjnie pod koniec roku składu kadry narodowej, przyznawane są na podstawie kilku czynników. Są to wynik sportowy uzyskany w zakończonym sezonie, ocena sprawności fizycznej oraz rokowania na jak najlepsze wyniki w konkretnej klasie żeglarskiej i na wyznaczonej ścieżce rozwoju. Chodzi o to, by do kadry trafiali ci zawodnicy, którzy mają największe szanse na sukcesy w międzynarodowych imprezach rangi mistrzowskiej i na kwalifikacje olimpijskie.

Do kadry narodowej powołano 264 zawodników i zawodniczek, z czego 123 wywodzi się z pomorskich klubów. To stanowi 45 proc. całej kadry i jest potwierdzeniem dominacji Pomorza w sportach żeglarskich. 17 seniorów w klasach olimpijskich to dokładnie połowa całej kadry w tej grupie. Z kolei 104 pomorskich juniorów to nieco mniej niż połowa z łącznej liczby 211 zawodników w tej grupie.

– Naszą sztandarową klasą są oczywiście czterdziestki dziewiątki – mówi Filip Lipski, trener ds. szkolenia dzieci i młodzieży Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Nadal bezkonkurencyjni są przedstawiciele AZS AWFiS Gdańsk Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek, ale depczą im po piętach Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki. Ten ostatni zawodnik reprezentuje AZS AWF Poznań, ale pływa z naszym akademikiem. Kolejna sztandarowa klasa z Pomorza to RS:X. W windsurfingu mamy już kwalifikację olimpijską dla kraju, którą wywalczył Paweł Tarnowski z SKŻ Ergo Hestia Sopot i wierzę, że walka o kwalifikację imienną rozstrzygną między sobą pomorscy zawodnicy. Wśród pań nadal bezkonkurencyjna jest zdobywczyni kwalifikacji krajowej do Tokio Zofia Klepacka z warszawskiej Legii, ale my także mamy swoje kadrowiczki, a walka o nominację imienną na igrzyska w 2020 dopiero się zacznie.

Piotr Myszka

Piotr Myszka.

Filip Lipski wśród pomorskich olimpijskich nadziei wymienia zdobywczynię kolejnej krajowej kwalifikacji do Tokio Magdalenę Kwaśna z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, ścigającą się w klasie Laser Radial.

– Magda zdobyła kwalifikację podczas żeglarskich mistrzostw świata w Aarhus, gdzie zajęła 12 lokatę – mówi trener Lipski. – Jest zdeterminowana na sukces i wiem, że bardzo mocno przygotowuje się do walki o kwalifikację imienną i start na igrzyskach w Tokio.

W klasie 49er FX o kwalifikację olimpijską walczyć będą Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AWFiS). Nie udało się zdobyć jej podczas mistrzostw świata w Aarhus. Polki  zajęły tam 20 miejsce. Kolejna okazja, żeby powalczyć o Tokio nadarzy się dopiero podczas przyszłorocznych, grudniowych mistrzostw świata w Auckland.

– Juniorzy podzieleni są na kilka grup, z których najwyżej punktowane są Olimpijskie Nadzieje – mówi Filip Lipski. –  Liczymy na dobrą postawę zawodników SKŻ Sopot w klasie RS:X. Od lat w czołówce jest Lidia Sulikowska, która zajęła drugą lokatę podczas tegorocznych mistrzostw Europy juniorów. Dwie kolejne utalentowane juniorki, to Magdalena Woyciechowska i Julia Damasiewicz, które zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce na mistrzostwach Europy w klasyfikacji U19. Wierzę, że w przyszłym roku obie będą osiągać wyniki na światowym poziomie.

Kolejna grupa juniorska to Talent. W tym zestawieniu wśród windsurferów liczyć powinna się Weronika Marciniak z SKŻ Sopot i jej klubowy kolega Aleksander Przychodzeń. Oboje zajęli w mijającym roku wysokie lokaty na mistrzostwach świata juniorów World Sailing. A także Michał Krasodomski, zdobywca ósmej lokaty podczas mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial i mistrz Europy w kategorii U17. Ten zawodnik zdobył też w mijającym roku brązowy medal mistrzostw świata juniorów.

W grupie Młody Mistrz liczą się dwa nazwiska z Pomorza – Aleksandra Wasiewicz i Konrad Machura (oboje SKŻ Sopot) w klasie Techno 6,8.

– Muszę wspomnieć o jeszcze jednej zawodniczce – mówi Filip Lipski. – Chodzi o naszą jedyną reprezentantkę w żeglarstwie lodowym, Zuzannę Rybicką. Wprawdzie mieszka na stałe w Warszawie, ale nieustająco reprezentuje barwy ChKŻ. W ciągu ostatnich dwóch lat Zuzanna zdobywała tytuły mistrzyni świata juniorów klasy DN w kategorii kobiet i ciągle jest w wysokiej formie. Myślę, że jeszcze nie raz będziemy cieszyć się z jej zwycięstw.

Rybicka

Nasza najlepsza żeglarska lodowa, Zuzanna Rybicka.

Pomorzanie w kadrze narodowej seniorów
Paweł Tarnowski RS:X (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
Piotr Myszka RS:X (AWFiS Gdańsk)
Małgorzata Białecka RS:X (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
Kamila Główczak RS:X (YKP Gdynia)
Karolina Lipińska RS:X (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
Paweł Kołodziński 49er (AWSiF)
Łukasz Przybytek 49er (AWSiF)
Dominik Buksak 49er (AWFiS)
Aleksandra Melzacka 49er FX (YKP)
Kinga Łoboda 49er FX (AWSiF)
Filip Ciszkiewicz Laser (MKŻ Arka Gdynia)
Magdalena Kwaśna Laser Radial (ChKŻ)
Tymoteusz Bendyk Nacra 17 (UKS Navigo)
Katarzyna Goralska Nacra 17 (UKS Navigo)
Jakub Surowiec Nacra 17 (UKS Navigo)
Anna Świtajska Nacra 17 (UKS Navigo)
Piotr Kula Finn (GKŻ)

Klasy nieolimpijskie
Błażej Ożóg KiteRace (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Żeglarstwo lodowe
Zuzanna Rybicka DN Junior (ChKŻ)

Pełna lista reprezentantów kadry narodowej na rok 2019

PODZIEL SIĘ OPINIĄ