< Powrót
19
stycznia 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle

Pomorski Związek Żeglarski odznaczony przez Ligę Morską i Rzeczną

Do zaszczytnego grona odznaczonych Krzyżem „Pro Mari Nostro”, w którym znajdują się m.in. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, ORP „Błyskawica”, Bractwo Kaphornowców, dołączył Pomorski Związek Żeglarski. Krzyż przyznawany przez Ligę Morską i Rzeczną Związek jego prezes wręczył prezesowi PoZŻ w sobotę 16 stycznia, podczas VII Pomorskiej Gali Żeglarskiej.

9 lutego 2015 roku, w przeddzień 95. rocznicy zaślubin Polski z morzem, Kapituła Wyróżnień i Zarząd Ligi Morskiej i Rzecznej zadecydowały, żeby Krzyżem „Pro Mari Nostro” uhonorować Pomorski Związek Żeglarski. Liga w akcie nadania podkreśliła zasługi Związku podczas 50 lat istnienia – pracę wychowawczą, działalność żeglarską oraz osiągnięcia sportowe i turystyczne.

Odznaczenie prezesowi PoZŻ Bogusławowi Witkowskiemu wręczył Andrzej Królikowski, prezes LMiR. Akt był zwieńczeniem Pomorskiej Gali Żeglarskiej.

Liga Morska i Rzeczna i Pomorski Związek Żeglarski współpracują m.in. przy Święcie Morza i Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

Krzyż „Pro Mari Nostro” swoimi początkami sięga drugiej połowy lat 30., kiedy Liga Morska i Kolonialna otrzymała prawo ustanowienia własnego odznaczenia. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej udało się powołać kapitułę nagrody i ustalić jej kształt. Do pomysłu przyznawania odznaczenia powrócono po ponad pół wieku, w latach 90., a w 2003 roku wręczono pierwsze Krzyże. Uhonorowanych zostało już ponad 100 osób, samorządów i instytucji. Jest to drugie najważniejsze odznaczenie Ligi po Pierścieniu Hallera.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ