< Powrót
13
marca 2020
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Konsulów
Morskie Regaty Konsulów w Gdyni były jedną z nowym imprez zorganizowanych przez PoZŻ.

Pomorski Związek Żeglarski podsumowuje rok

31 marca upływa kadencja obecnych władz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Zarząd Związku dokonał podsumowania działalności za ostatni rok.

Zostało ono przedstawione w, opublikowanym dzisiaj, sprawozdaniu. Przypomina, że PoZŻ liczy 55 klubów z terenu całego województwa pomorskiego, skupiających 3084 żeglarzy. Ma też sześciu członków wspierających.

W roku 2019 Związek – wspólnie ze zrzeszonymi klubami –  kontynuował swoje najlepsze, prowadzone od lat, projekty. Angażował się w organizację regat, takich jak choćby Żeglarski Puchar Trójmiasta. Po raz kolejny brał udział w Pucharze Bałtyku Południowego i Żeglarskim Pucharze Kaszub.

PoZŻ wsparł również cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski, Memoriał Juliusza Sieradzkiego, Zlot Jachtów z Duszą Próchno i Rdza oraz wiele innych wydarzeń żeglarskich, takich jak choćby kolejna edycja Święta Morza w Gdyni z Żeglarską Paradą Świętojańską. Związek przeprowadził także dwa następne wydania akcji „Pomorze na morze”, w których udział wzięło 800 osób.

W poprzednim roku PoZŻ podkreślał również wagę szkolenia i bezpiecznego żeglowania. Prowadzona przez Związek Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej działała pełną parą, a Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa w Gdyni zgromadziła ponad dwustu żeglarzy z całej Polski.

PoZŻ nie zapominał również o swojej historii. W ub. r. w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięte zostały trzy tablice wybitnych żeglarzy: Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza i Czesława Marchaja. Zrealizowany został również cykl reportaży filmowych o najbardziej znanych pomorskich żeglarzach.

Wśród nowych inicjatyw podjętych przez PoZŻ były m. in.  Morskie Regaty Konsulów, wystawy malarskie, spektakle teatralne czy wydawnictwa książkowe. Taką było też powołanie do życia Akademii Regatowej czy zacieśnienie współpracy ze środowiskami żeglarzy polonijnych.

Podsumowania pomorskiego sezonu żeglarskiego dokonano na Pomorskiej Gali Żeglarskiej, która odbyła się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

PoZŻ ma się czym pochwalić również w sporcie. W 2019 r. seniorzy z Pomorza zdobyli 6 medali w mistrzostwach świata i Europy (1 złoty, 1 srebrny, 4 brązowe). W kategoriach młodzieżowych mistrzostw świata i Europy było ich 24 (7 złotych, 10 srebrnych i 7 brązowych). Zaś w Mistrzostwach Polski w kategoriach młodzieżowych Pomorze zdobyło aż 100 medali.

– To był kolejny udany rok dla naszych zawodników – mówi Filip Lipski, trener koordynator PoZŻ. – Pomorskie zajmuje czołowe miejsce w kraju i mamy nadzieję, że pozycja ta zostanie utrzymana w następnych latach.

Już dzisiaj wiadomo, że dwie zawodniczki z województwa pomorskiego: Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk) zdobyły oficjalną nominację na igrzyska olimpijskie w Tokio w klasie 49erFX. 

Szczegóły: Sprawozdanie z działalności Pomorskiego Związku Żeglarskiego

Sprawozdanie datowane jest na 15 marca ponieważ przygotowane było na Sejmik Sprawozdawczo-Wyborczy PoZŻ, który miał się tego dnia odbyć w Gdyni. Z powodu koronawirusa został on jednak przełożony. Podobnie jak Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa planowana na 21-22 marca.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ