
Pomorski Związek Żeglarski zacieśnia współpracę z Polonią
O wspólnych projektach żeglarskich rozmawiali we wtorek 24 stycznia w Gdyni przedstawiciele Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Akademii Marynarki Wojennej i środowisk polonijnych. Honorowym gościem spotkania był Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego.
Pomorski Związek Żeglarski od lat współpracuje z organizacjami polonijnymi. W 2018 roku wspierał Międzynarodowy Zlot Żeglarski dla uczczenia Stulecia Niepodległości RP, a rok później podpisał list intencyjny dotyczący wspólnej organizacji polonijnych imprez żeglarskich ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i Polskim Komitetem Olimpijskim.
Zaowocował on organizacją w latach 2020-2022, wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej, trzech edycji Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich im. Tadeusza Wendy. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, PoZŻ i AMW wspólnie przeprowadziły także projekt „Polska pod żaglami”, czyli obóz żeglarski dla polonijnej młodzieży.
– Współpraca z Polonią jest bardzo ważna dla Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który jest do niej dobrze przygotowany – potwierdza Leopold Naskręt, wiceprezes Związku. – Mamy do dyspozycji żaglowiec STS „Pogoria”, jachty 2020 i jachty morskie zaprzyjaźnionych klubów. A do wspólnych działań włączamy pomorskie kluby oraz instruktorów.
Kolejną okazją do pogłębienia współpracy ze środowiskami polonijnymi było spotkanie zorganizowane we wtorek 24 stycznia w bibliotece Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wzięli w nim udział m.in. rektor AMW Tomasz Szubrycht, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula, przedstawiciel Kongresu Polonii Amerykańskiej w Warszawie Maciej Cybulski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, sekretarz generalny Stowarzyszenia Wspólnota Polska Tomasz Różniak oraz wiceprezesi Pomorskiego Związku Żeglarskiego – Leopold Naskręt i Jarosław Kukliński.

Spotkanie odbyło się w bibliotece Akademii Marynarki Wojennej.
Fot. Tadeusz Lademann
– Żeglarstwo jest dobrym sposobem, żeby łączyć Polonię z Polską – przyznaje Frank Spula. – Nawet w moim mieście, Chicago, mamy dwa polskie kluby żeglarskie. Prowadzą one działalność, także dla młodzieży, na naszych jeziorach. Mam też nadzieję, że czas mi pozwoli, żeby wziąć udział w czwartych Światowych Polonijnych Mistrzostwach Żeglarskich.
Na spotkaniu Frank Spula przedstawił działalność Kongresu Polonii Amerykańskiej, jednej z najważniejszych polonijnych organizacji na świecie. Przypomniał m.in. o staraniach na rzecz wstąpienia Polski do NATO, co w połowie lat 90. nie było takie pewne. Dalsza dyskusja poświęcona już była żeglarstwu. Wśród podjętych tematów była dalsza organizacja imprez, na czele ze Światowymi Polonijnymi Mistrzostwami Żeglarskimi i „Polską pod żaglami” oraz pogłębienie współpracy z Akademią Marynarki Wojennej. Rozmawiano także o możliwości przeprowadzenia rejsów dla młodzieży polonijnej na żaglowcu STS „Pogoria”, którego armatorem jest Pomorski Związek Żeglarski.
– Ten żaglowiec idealnie nadaje się do szkolenia młodzieży polonijnej – mówi Jarosław Kukliński. – W zeszłym roku pływali na niej młodzi żeglarze z zagranicy i na pokładzie „Pogorii” odnaleźli się doskonale. Jestem pewien, że również dla przedstawicieli Polonii będzie to świetna okazja do zdobycia podstawowych umiejętności żeglarskich, integracji i pogłębienia więzi z ojczyzną przodków.
Najważniejszym momentem wtorkowego spotkania było podpisanie listu intencyjnego przez przedstawicieli Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Akademii Marynarki Wojennej, dotyczącego współdziałania na rzecz rozwoju polonijnego żeglarstwa.
– Żeglarstwo jest dyscypliną, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem Polonii – mówi Dariusz Bonisławski. – Wspólnie z Pomorskim Związkiem Żeglarskim i Akademią Marynarki Wojennej jesteśmy organizatorem Światowych Polonijnych Mistrzostw Żeglarskich, które z roku na rok stają się coraz bardziej prestiżową imprezą. Naszą misją jest wspieranie polskości poza granicami kraju, a te regaty przynoszą w tym względzie bardzo dobre efekty.