< Powrót
17
sierpnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Polska pod żaglami
Polonijna młodzież na jachtach 2020.

Polonijna młodzież uczy się żeglarstwa w Gdyni

32 młodych ludzi z ośmiu europejskich państw poznaje podstawy żeglarstwa i zwiedza Pomorze w ramach projektu „Polska pod żaglami”. Organizatorem inicjatywy jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a partnerami Akademia Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od lat angażuje się w organizacją imprez sportowych dla Polonusów. Przez wiele lat najważniejszymi zawodami były Światowe Igrzyska Polonijne, na których występowali również żeglarze. W 2020 roku w Gdyni rozpoczęto nową inicjatywę skierowaną specjalnie do żeglarzy – Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie. W tym roku odbyła się już trzecia ich edycja, a na linii startu stanęło osiemnaście załóg z dziesięciu krajów.

W sierpniu „Wspólnota Polska” zainaugurowała nowy projekt, „Polska pod żaglami”, do organizacji którego zaprosiła Akademię Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski.

– Jest to obóz żeglarskie dla dzieci i młodzieży polonijnej z Belgii, Białorusi, Czech, Litwy, Turcji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii – opowiada Dariusz Sapiejka z Akademii Marynarki Wojennej. – Jego efektem ma być zdobycie certyfikatu ukończenia szkolenia lub patentu żeglarskiego.

Polska pod żaglami

Polonijna młodzież podczas wycieczki do Gdańska.
Fot. Tadeusz Lademann

– Chciałam spróbować czegoś nowego, znaleźć hobby, więc postanowiłam przyjechać – dodaje 18-letnia Krystyna Borska z Czech. – Wcześniej nigdy nie miałam okazji żeglować. Kiedy po raz pierwszy usiadłam w łódce, bardzo się stresowałam, ale szybko mi się spodobało. Jestem pewna, że po zajęciach będę dalej żeglować.

W zajęciach uczestniczy 32 młodych ludzi. Rozpoczęły się one w niedzielę 14 sierpnia i zakończą osiem dni później, w poniedziałek 22 sierpnia. Podczas szkolenia młodzież poznać ma podstawy żeglarstwa – zarówno teoretyczne, jak i praktyczne na mniejszych jachtach 2020 oraz pełnomorskich „Admirale Dickmanie” i „Allie”.

– Moja nauczycielka języka polskiego powiedział mi, że są organizowane takie zajęcia i postanowiłam się zgłosić – mówi 16-letnia Wiera Sobiejewa z Białorusi. – Nie mamy dostępu do morza, dlatego bardzo chciałam przyjechać do Gdyni i zobaczyć Bałtyk. Najbardziej podoba mi się pływanie na jachcie „Admirał Dickmann”, bo jest największy.

Pobyt młodych Polonusów w Polsce to jednak nie tylko zajęcia na wodzie, ale też atrakcje na lądzie. W niedzielę młodzież spotkała się z Andrzejem Piotrowskim – polskim żeglarzem z Chicago, który od lat pielęgnuje pamięć o Władysławie Wagnerze, pierwszym Polaku, który o opłynął świat jachtem.

Z kolei w poniedziałek zwiedziła Muzeum II Wojny Światowej, spotkała z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem i prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusławem Witkowskim oraz obejrzała gmach dawnego Gimnazjum Macierzy Szkolnej ze słynnym freskiem „Niebo polskie”.

– Wizyta w Muzeum II Wojny Światowej była bardzo ciekawa, ale najfajniejsze jest żeglowanie – opowiada 17-letni Tomasz Kokotek z Czech. – Nie mamy dostępu do morza, możemy pływać tylko po małych jeziorach, a bardzo chciałem spróbować na Bałtyku. I bardzo mi się podoba!

– Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej bardzo mi się podobało – dodaje 17-letni Piotr Łyczywek z Węgier.

W niedzielę 21 sierpnia szkolenie się zakończy, a chętni uczestnicy będą mogli przystąpić do egzaminu na patent żeglarza. Dzień później obóz oficjalnie zostanie rozwiązany. Już wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku zorganizowana zostanie kolejna edycja i to w poszerzonej formule.

– Wspólnota Polska zaproponowała, żeby zorganizować też szkolenia dla dorosłych osób, które również są zainteresowane – mówi Sapiejka. – Dlatego w przyszłym roku prawdopodobnie zrobimy to wydarzenie i dla dzieci, i dla dorosłych.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, a partnerami Akademia Marynarki Wojennej i Pomorski Związek Żeglarski. Inicjatywę wspierają także Klub Sportowy Iskra przy AMW oraz MKŻ Arka Gdynia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
1
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ