< Powrót
16
listopada 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle, mat. prasowe
Zdjęcie:
Sailing Energy/World Sailing
Narodowej
Magdalena Kwaśna jest jedną zawodniczek powołanych do Kadry Narodowej Seniorów.

Pomorze dominuje w Kadrze Narodowej PZŻ na 2021 rok

Zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego na posiedzeniu 12 listopada zatwierdził skład Kadry Narodowej PZŻ na 2021 rok. Na 202 powołanych żeglarzy aż 91 jest członkami pomorskich klubów!

Sposób powołania Kadry Narodowej w żeglarstwie na nadchodzący sezon różnił się nieco od tego z lat ubiegłych. Z powodu pandemii koronawirusa nie odbyła się część regat mistrzowskich, zwłaszcza w konkurencjach juniorskich. Wyniki uzyskiwane w regatach tej rangi stanowią główną podstawę do powołania do kadry. Komisja Sportu PZŻ zdecydowała więc o wzięciu pod uwagę także rezultatów z sezonu 2019.

Kadra na przyszły sezon poszerzyła się względem tegorocznej – z niespełna 170 do 202 żeglarzy. Szczególnie dużo miejsca w procesie jej powoływania Komisja Sporu poświęciła konkurencjom windsurfingu (iQFoil i Formuła Kite). Obie od roku 2024 znajdą się w programie igrzysk olimpijskich. Jednocześnie w nadchodzącym sezonie 2021, szkolenie będzie odbywało się równolegle w obecnej klasie olimpijskiej RS:X oraz w nowej klasie IQFoil.

Kolejnym powodem poszerzenia kadry jest rozwój szkolenia w kiteracingu, konkurencji, która również za cztery lata włączona będzie do programu igrzysk olimpijskich.  Z tego samego powodu – rywalizacji na igrzyskach – postawiono na miksty (kobieta i mężczyzna). Do tej pory w procesie szkolenia nacisk położony był na konkurencje indywidualne, w których Polacy osiągają bardzo dobre wyniki i stanowią ścisłą czołówkę światową. Powołanie szerokiej kadry ma na celu wyłonienie optymalnych par, które mają szansę na skuteczną walkę o start w igrzyskach olimpijskich.

Lista kadry seniorskiej jest bardzo podobna do ubiegłorocznej, pojawiły się na niej jedynie minimalne zmiany.

– Do kadry doszło dwóch Finnistów, dzięki czemu mamy możliwość wsparcia tej klasy przy próbie zdobycia kwalifikacji olimpijskiej dla kraju – mówi Dominik Życki, dyrektor sportowy PZŻ. – Taki sam cel przyświeca nam w przypadku klas Nacra 17 i Laser Standard. Wysokość finansowania dla tych grup będzie zależała oczywiście od kosztów przygotowania olimpijczyków już zakwalifikowanych do igrzysk, którzy stanowią priorytet. Jednak samo członkostwo w kadrze otwiera wiele drzwi i umożliwia zawodnikom zdobywanie wsparcia z innych źródeł, a Związkowi sprawne prowadzenie szkolenia. Zależy nam, aby nasi reprezentanci w tych klasach przystąpili do kwalifikacji będąc na jak najwyższym poziomie i wykorzystali wszelkie dostępne środki na wywalczenie wiosną ostatnich przepustek do Tokio.

Podjęto także decyzję o powołaniu mniejszego składu kadry w konkurencjach nieolimpijskich, z nastawieniem na zawodników stanowiących bezpośrednie zaplecze grup klas olimpijskich.

– Powołaliśmy zawodników na wnioski trenerów do Ośrodka Szkolenia Sportowego Młodzieży PZŻ – dodaje Dominik Życki. – Ośrodek to nowa forma szkolenia w oparciu przede wszystkim o zaplecze Narodowego Centrum Żeglarstwa oraz infrastrukturę COSA AZS. Powołaliśmy zawodników o mniej spektakularnych osiągnięciach lub tych, którzy mają udokumentowany potencjał, determinację do pracy, ale np. brakuje im załoganta, sternika lub po prostu jeszcze nie wypracowali odpowiednich warunków fizycznych. Ośrodek ma służyć kojarzeniu załóg w klasach dwuosobowych, szkoleniu byłych żeglarzy i windsurferów w klasie KBR, jak również szkoleniu stacjonarnemu z klasach takich jak Laser czy Laser Radial.

Z Pomorza w Kadrze Narodowej Seniorów znaleźli się Paweł Kołodziński, Łukasz Przybytek, Kinga Łoboda, Piotr Myszka i Dominik Buksak (wszyscy z KS AZS AWFiS Gdańsk), Paweł Tarnowski, Maja Dziarnowska i Karolina Lipińska (wszyscy z SKŻ Ergo Hestia Sopot), Aleksandra Melzacka, Mikołaj Chłopek i Łukasz Lesiński (wszyscy z YKP Gdynia), Magdalena Kwaśna i Irmina Mrózek Gliszczynska (obie z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego), Katarzyna Goralska i Jakub Surowiec (oboje z UKS Navigo Sopot) oraz Piotr Kula (Gdański Klub Żeglarski). Z tego grona imienną nominację olimpijską do igrzysk w Tokio mają Kinga Łoboda, Aleksandra Melzacka i Piotr Myszka.

Do Kadry Nieolimpijskiej powołani zostali Błażej Ożóg, Izabela Satrian, Jakub Wątorowski i Aleksander Przychodzeń (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

W Kadrze Narodowej Juniorów pomorskie kluby reprezentują: Kamil Manowiecki, Nina Arcisz, Julia Damasiewicz, Jakub Jurkowski, Magdalena Woyciechowska, Michał Wojciechowski, Linda Falkiewicz, Aleksandra Wasiewicz, Marcelina Korszon, Julia Dawidowicz, Jakub Balewicz, Jan Koszowski, Piotr Szymiec, Julia Morkowska, Dominika Sawicka, Antoni Siwek, Konrad Machura, Olaf Grodzicki i Maja Pomierska (wszyscy z SKŻ Ergo Hestia Sopot), Hanna Dzik, Mikołaj Staniul, Jakub Sztorch, Paulina Rutkowska, Karolina Żurek, Zuzanna Kucharska, Jan Zamojski, Franciszek Borys, Mateusz Gwóźdź, Gustaw Miciński, Marcel Mierzwicki, Igor Rudek, Julia Wróblewska, Szymon Kolka, Olga Wietek, Alicja Tutkowska i Krzysztof Ołowiak (wszyscy z YKP Gdynia), Patryk Kosmalski, Oliwia Laskowska, Klara Sobczak, Laura Szulc, Jacek Kalinowski, Agnieszka Pawłowska, Rafał Balicki, Alicja Dampc, Jeremi Szczukowski i Filip Nosol (wszyscy z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego), Michał Polak, Anna Igielska, Dominik Lewiński, Filip Dmochowski, Piotr Szkolnicki i Igor Lewiński (wszyscy z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego), Natasha Anolik, Szymon Cierzan, Zuzanna Tomaszewska, Kacper Barszczyk, Stanisław Wierczyński i Julia Wróblewska (UKS Navigo Sopot), Tytus Butowski, Ewa Lewandowska, Michał Krasodomski, Lila Sochaj i Filip Marjański (wszyscy KS AZS AWFiS Gdańsk), Janina Dmochowska, Maria Suchocka i Piotr Trella (wszyscy z MKŻ Arka Gdynia), Paweł Kajeta i Bartłomiej Szlija (obaj z UKŻ Lamelka Kartuzy), Fabian Kocięda (Opti CWM Gdynia) oraz Weronika Białk (Pucki Klub Żeglarski „Na Fali”).

Z kolei w Kadrze Narodowej Żeglarzy z Niepełnosprawnością pomorski klub reprezentuje Krzysztof Bądkowski z KS AZS AWFiS Gdańsk.

Skład Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego na 2021 rok

PODZIEL SIĘ OPINIĄ