< Powrót
9
września 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. rodziny
Andrzeja Rościszewskiego
Andrzej Rościszewski podczas rejsu w Grecji w 2000 roku.

Pomóżmy upamiętnić kpt. Andrzeja Rościszewskiego!

Powstaje książka poświęcona Andrzejowi Rościszewskiemu – warszawskiemu adwokatowi i żeglarzowi, który był pierwszym laureatem Nagrody Honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Możecie pomóc w jej tworzeniu.

Zmarły 16 sierpnia 2019 roku w wieku 89 lat Andrzej Rościszewski był człowiekiem-instytucją. Dał się zapamiętać jako jachtowy kapitan żeglugi wielkiej i organizator wypraw polarnych, który za opłynięcie „Śmiałym” Islandii otrzymał jako pierwszy Nagrodę Rejs Roku – Srebrny Sekstant, adwokat broniący opozycjonistów podczas stanu wojennego, działacz społeczny i członek Trybunału Stanu. Nic więc dziwnego, że o jego barwnym życiu powstaje książka, a jej autorką jest warszawska adwokat Ewa Stawicka.

Film o kapitanie Andrzeju Rościszewskim, wyprodukowany przez nasz portal, na X Pomorską Galę Żeglarską w 2018 r.

– Przyjaźniłam się z Andrzejem Rościszewskim, który z racji mojej pasji literackiej zdradził mi w tajemnicy, że od 2013 roku pisze krótkie teksty poświęcone żeglarstwu – wspomina Ewa Stawicka. – Są one trochę zbliżone do, napisanej przez niego w latach 70., książki „Północne rejsy”. Miał plan, żeby powstała z tego nowa książka. Zdążył napisać osiem tekstów. Kiedy odszedł, zwróciłam się do Ośrodka Badawczego Adwokatury, z pomysłem na ich wydanie. Zareagowali z entuzjazmem, ale zasugerowali, że książka powinna się składać nie tylko z tekstów Andrzeja Rościszewskiego, ale też opowieści biograficznej o nim. Przystałam na to.

Powstająca książka zawierać będzie zatem osiem morskich tekstów Andrzeja Rościszewskiego, które poświęcone zostały różnym aspektom bezpieczeństwa w kontekście przeżytych rejsów. Każdy z nich zawiera motto, opis rejsu, odniesienia do historii i geografii oraz żeglarską przestrogę. Drugą częścią będzie opowieść biograficzna o jego życiu, zwłaszcza czterech elementach: adwokaturze, działalności publicznej, kultywowaniu tradycji patriotyczno-ziemiańskich i oczywiście o żeglarstwie.

– Żeglarstwo było ogromnie ważne w życiu Andrzeja Rościszewskiego – przyznaje Ewa Stawicka. – Zawsze podkreślał, także przemawiając w gremiach adwokackich, że łącznie w życiu spędził na morzu 6 lat. Było to istotne jako pasja, przez nawiązane w ten sposób znajomości i przyjaźni oraz wpłynęło na jego aktywność społeczną – działał w Polskim Związku Żeglarskim i był inicjatorem organizowania konferencji bezpieczeństwa w Trzebieży.

Można pomóc w tym, żeby książka jak najlepiej opisywała morskie życie Andrzeja Rościszewskiego. Cenne będą zarówno wspomnienia i anegdoty ze wspólnych rejsów, jak i opowieści o jego pracy w Izbie Morskiej. Ewa Stawicka liczy także na fotografie (z pisemnym udzieleniem prawa do publikacji).

Autorka planuje, że książka o kapitanie Andrzeju Rościszewskim ukaże się wiosną 2021 roku.

Materiały można nadsyłać na adres: ewa.stawicka@adwokatura.home.pl.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ