Jędrzej Szerle
Grzegorz Mańkucki
Gdańska 2022

Ponad 100 windsurferów rywalizowało w Pucharze Gdańska 2022

Zawodnicy klas Techno 293 i Formuła Windsurfing Foil ścigali się od 30 czerwca do 3 lipca w Pucharze Gdańska 2022. Impreza była częścią III Pucharu Małych Żagli.

Czterodniowe regaty zorganizowane zostały w Gdańsku przez Gdańsku Klub Żeglarski. Startowali żeglarze w klasach Bic Techno 293 4.0, 6.0 i 6.8 oraz w Formuła Windsurfing Foil 6.0 i 7.0 – osobno chłopców i dziewcząt. Dla Bic Techno 4.0 i 6.0 oraz FWF 6.0 wyniki zaliczały się do klasyfikacji III Pucharu Małych Żagli.

– Warunki wiatrowe dopisały, choć w przeprowadzeniu wszystkich wyścigów trochę nam przeszkodziły burze – mówi Grzegorz Mańkucki, prezes Gdańskiego Klubu Żeglarskiego. – W klasie Bic Techno udało się rozegrać pięć z ośmiu, a w Formule Windsurfing Foil dziewięć z dziesięciu zaplanowanych. Regaty można więc uznać za udane.

W klasie Bic Techno 293 4.0 pierwsze miejsce zajęła Michelle Urzykowski, drugie Adam Ryan (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot), a trzecie Jakub Falkowski (Gdański Klub Żeglarski). W Bic Techno 293 6.0 triumfowali Jan Serafiński-Melsztyński i Tymon Wrzesiński (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Ostatnie miejsce na podium przypadło Krzysztofowi Czuryło (GKŻ). Wymienieni zawodnicy zajęli także najwyższe miejsca w klasyfikacji Pucharu Małych Żagli dla tych klas. W Bic Techno 293 6.8 zwyciężył Jeremiasz Augustowski (UJKS Szturwał Kalisz), drugą lokatę zajęła Kalina Szostek, a trzecią Nina Bortnowska (obie z Gdańskiego Klubu Żeglarskiego).

Najlepsza w Formule Windsurfing Foil 7.0 dziewcząt była Maria Rudowicz (UJKS Szturwał Kalisz), wyprzedzając Maję Cituk (Baza Mrągowo) i Maję Pomierską (SKŻ Ergo Hestia Sopot). W kategorii 6.0 startowała tylko jedna zawodniczka – Pola Kowalska (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Wśród chłopców ścigających się w Formule Windsurfing Foil 7.0 zwyciężył Maciej Dąbek (OŚ AZS Szczecin). Drugi był Gustaw Trybek (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a trzeci Szymon Cieślak (UJKS Szturwał Kalisz). W kategorii 6.0 rywalizowało sześciu zawodników. Najlepszy był Józef Lessnau (Pucki Klub Żeglarski Na Fali), drugi Jan Ożóg (YKP Warszawa), a trzeci Tomasz Damięcki (GKŻ). Kolejne lokaty zajęli Stanisław Sułkowski (Łebski Klub Żeglarski), Krzysztof Czuryło (GKŻ) i Adam Kelar (Łebski Klub Żeglarski). Pomorscy zawodnicy startujący w FWF 6.0 również zostali sklasyfikowani w III Pucharze Małych Żagli.

Kolejną imprezą wchodzącą w cykl Pucharu Małych Żagli będzie Puchar Burmistrza Pucka. Regaty rozegrane zostaną w dniach 22-24 lipca.

Organizatorem regat był Gdański Klub Żeglarski, a partnerem Pomorski Związek Żeglarski.