< Powrót
30
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk
Ustka Charlotta Sailing Days

Ponad setka załóg w Ustka Charlotta Sailing Days 2021

Otwarte Mistrzostwa Polski dla klas 505, Hobie Cat 16 i 14. Do tego zawody w randze Pucharu Polski, ponad setka załóg i regatowych wyścigów. Trzecia już odsłona największych regat na Pomorzu Środkowym startuje w środę 4 sierpnia. Zmagania żeglarzy w letniej stolicy Polski potrwają pięć dni.

Najważniejsze regaty na Pomorzu Środkowym, czyli Ustka Charlotta Sailing Days rozpoczynają się w środę 4 sierpnia. W ciągu pięciu dni zmagań, pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego, w wyścigach regatowych zmierzy się ponad setka załóg startujących w kilkunastu klasach i z międzynarodową obsadą. Zawody rozegrane zostaną w randze Pucharu Polski dla klas ILCA 7, 6, 4, FD i Open Skiff. Również dla kasy Europa, Finn i po raz pierwszy w Ustce, dla Formuły Kite Open.

Tegoroczna edycja to przede wszystkim Otwarte Mistrzostwa Polski dla klasy 505 i katamaranów Hobie Cat 16 i 14. Mistrzowskie wyścigi zaplanowano na 6-8 sierpnia.

W usteckich regatach zmierzą się też żeglarze pływający na jachtach klasy 2020, czyli łódkach przeznaczonych do nauki żeglowania, podnoszenia umiejętności i kwalifikacji żeglarskich, oraz w klasie 420.

Impreza zapowiada się więc widowiskowo. Nie dość, że ustecki port nabierze regatowego charakteru, to jachty zostaną rozmieszczone na usteckiej plaży wschodniej. To tu będzie można obserwować załogi katamaranów Hobie Cat i łódek O’pen Skiff. Co ważne, wyścigi będzie można oglądać również z wody. Do dyspozycji widzów będą pełnomorskie jachty, m.in. „Gryfita”. Chętni mieszkańcy Ustki i turyści będą mogli zapisać się na bezpłatne rejsy i uczestniczyć w zmaganiach w samym sercu regat.

– Największą liczbę uczestników przewidujemy od piątku – nie ukrywa Paweł Wiercioch z Klubu Żeglarskiego ProSport, organizator Ustka Charlotta Sailing Days. – Zaplanowaliśmy kilka tras regatowych. Na jednej będą ścigać się zawodnicy w ramach mistrzostwa Polski, a na pozostałych reszta klas żeglarskich. Natomiast po stronie wschodniej zobaczymy zawody w Formule Kite Open. To właśnie te kity są teraz na igrzyskach olimpijskich. Zresztą sędzią podczas regat tych ostatnich będzie Michał Jodłowski, który do Ustki przyjedzie prosto z Tokio.

Sportowe emocje zagwarantują z pewnością mocne nazwiska. Na liście startowej znalazła się załoga Jens Goritz i Katrin Wiese-Dohse, czyli wicemistrzowie świata w klasie Hobie Cat 16 z 2018 roku. Jest też para Detlef Mohr i Karen Wichard, czyli ówczesna trzecia załoga świata. W klasie Hobie Cat 14 wystartuje z kolei Wolfgang Ehrich, mistrz świata z 2014 roku.

Nie zabraknie i adeptów żeglarstwa. Z myślą o najmłodszych zorganizowane zostaną wyścigi w klasie Optimist. Jak podkreślają organizatorzy, jednym z ważniejszych celów imprezy jest rozwój lokalnego żeglarstwa i zaznajomienie młodych regatowców z dużą imprezą tej kategorii i rangi. Usteckie regaty pozwalają na zdobycie doświadczenia w żeglowaniu po otwartym akwenie, jakim są wody Morza Bałtyckiego.

– Zapraszamy wszystkich żeglarzy do Ustki, do zdobycia cennego morskiego doświadczenia – zachęca Paweł Wiercioch. – Turystów zaś do zapoznania się z dużymi regatami, które będą praktycznie w samym centrum uzdrowiska. Jachty, żeglarze, sportowa atmosfera będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo. W sobotę, na usteckiej plaży wschodniej dzięki współpracy ze szpitalem w Miastku zostanie przeprowadzona akcja szczepień dla wszystkich chętnych. Zawodnicy i plażowicze będą mogli skorzystać z tej możliwości w specjalnie przygotowanym punkcie medycznym.

Ustka Charlotta Sailing Days 2021 startuje w środę 4 sierpnia i potrwa do niedzieli 8 sierpnia. Organizatorem regat jest Klub Żeglarski ProSport, miasto Ustka i Dolina Charlotty.

Plan regat Ustka Charlotta Sailing Days 2021

4-5 sierpnia
Puchar Polski klas: ILCA 7, ILCA 6, ILCA 4
Regaty klas: 420, Jacht 2020

6-8 sierpnia
Otwarte Mistrzostwa Polski klas: 505, Hobie Cat 16 i 14
Puchar Polski klas: Flying Dutchmann

7-8 sierpnia
Puchar Polski klas: Open Skiff, Europa, Finn, Formuła Kite Open
Regaty klasy Optimist gr. C

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ