< Powrót
19
stycznia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Marta Wasążnik
Marta Wasążnik podczas Regat o Puchar Jana w klasie 2020, zorganizowanych w czerwcu 2020 roku.

Marta Wasążnik: Przed Polskim Stowarzyszeniem Klasy 2020 bogaty rok

Liga, Puchar Polski i mistrzostwa Polski klasy 2020 – tak zapowiada się 2021 rok w Polskim Stowarzyszeniu Klasy 2020. O dotychczasowych dokonaniach i najbliższych planach opowiada Marta Wasążnik, dyrektor Stowarzyszenia.

– Jaki był ubiegły rok dla klasy 2020?

– Pomimo pandemii i związanych z tym obostrzeń przeprowadziliśmy większość zaplanowanych akcji. Uczestniczyliśmy w kilkunastu regatach, a sami zorganizowaliśmy w czerwcu Regaty o Puchar Jana i w sierpniu Grand Prix Klasy 2020. Udało nam się też wyczarterować łódki na II Morskie Regaty Konsulów i I Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie. Z kolei Anna Jastrzębska i Szymon Kuczyński popłynęli na jachcie 2020 w dwóch wyprawach – z Gdyni do Świnoujścia oraz Wisłą z Opatowa do Gdańska. Zdobyli za nie dwie nagrody – Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów” oraz nagrodę portalu Nowe Żagle za morski rejs małym jachtem w konkursie Rejs Roku Srebrny Sekstant.

Jachty 2020 wykorzystywane były też do szkolenia m.in. w UKŻ Lamelka Kartuzy, UKS Wodniacy Garczyn, Poznańskim Klubie Morskim Ligi Obrony Kraju im. kpt. Adama Białoszyńskiego w Poznaniu, Gminnym Klubie Sportów Wodnych Kilwater Gowidlino z województwa pomorskiego, Centrum Żeglarskim w Szczecinie i Szkole pod żaglami przy Szkole Podstawowej w Przytocznej w województwie lubuskim. Szkoliliśmy też młodzież z Podstawowej Szkoły Społecznej w Gdańsku. Sądzę, że w ubiegłym roku łącznie ponad 300 osób z całej Polski żeglowało na jachtach 2020.

Marta Wasążnik

Szkolenie na jachcie 2020 zorganizowane przez Pomorską Szkołę Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego.
Fot. Tadeusz Lademann

– 2021 rok będzie równie intensywny?

– Właśnie zamykamy kalendarz na 2021 rok – rozmawiamy z partnerami i żeglarzami, którzy pływali na jachcie 2020 – i szykuje się bardzo bogaty sezon. Podobnie jak w ubiegłym roku, mamy w planach zarówno cykl regat, jak i szkolenie. Trwają również ostatnie prace nad stworzeniem przepisów klasowych. Ponadto po zapytaniach z Austrii i Węgier szykujemy współpracę z tymi krajami, ale szczegółów jeszcze nie mogę zdradzić. Nie zapominamy też o promocji klasy – jeżeli Polboat Yachting Festival ponownie zagości w Gdyni, również na nim będziemy. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli szerzej zaprezentować się osobom zainteresowanym żeglarstwem.

– Gdzie żeglarze będą mogli się ścigać w tym roku na jachtach 2020?

– Planujemy zorganizować Ligę Klasy 2020, Puchar Polski Klasy 2020 i Mistrzostwa Polski Klasy 2020. Szczegóły funkcjonowania Ligi przedstawimy do końca stycznia, ale będziemy chcieli za jej sprawą namówić żeglarzy do próbowania swoich sił na jachcie 2020. Puchar Polski będzie składał się z pięciu imprez – Regat o Memoriał Tony’ego Halika, Regat o Puchar Jana, Grand Prix 2020 w ramach Volvo Gdynia Sailing Days, Mistrzostw Polski Niesłyszących w Żeglarstwie oraz regat w Centrum Żeglarskim w Szczecinie. Nie zabraknie też mistrzostw Polski, na których spodziewamy się dużej frekwencji. Oczywiście żeglarze na jachtach 2020 będą startowali też w zawodach organizowanych przez inne kluby czy Okręgowe Związki Żeglarskie. Ponadto wspólnie z Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu Złota Góra planujemy zorganizować Różowe Regaty – unikalną imprezę skierowaną do kobiet. W ten sposób będziemy chcieli przypominać o profilaktyce raka piersi, który jest jednym z najczęstszych nowotworów, na jakie zapadają kobiety w Polsce.

Marta Wasążnik

W 2021 roku podczas Volvo Gdynia Sailing Days ponownie odbędzie się Grand Prix Klasy 2020.
Fot. Tadeusz Lademann

– A szkolenie i edukacja?

– Już na początku stycznia ruszyliśmy z cyklem ABC Żeglarstwa – Żeglarstwo dla każdego, w którym nasi trenerzy w przystępny sposób przedstawiają podstawy żeglarstwa. Na razie wirtualnie – przez filmy na naszym kanale YouTube – ale później poprzez zajęcia praktyczne na wodzie w Gdyni. Finalizujemy też umowy z pomorskimi szkołami, z którymi będziemy prowadzić szkolenia. Na jachcie 2020 może pływać sześć osób, więc na pewno duży nacisk położymy na pracę zespołową.

– Kiedy otworzycie sezon?

– W kwietniu planujemy zejść na wodę, w związku z projektem ABC Żeglarstwa. Sezon regatowy zainaugurujemy zaś w maju Regatami o Memoriał Tony’ego Halika.

Jacht 2020 skonstruowany został przez doświadczonego konstruktora Eugeniusza Gintera, a produkowany jest przez firmę PRO-AIR z Gdyni. To wszechstronny i funkcjonalny jacht, na którym pływać może od dwóch do sześciu osób. Wykorzystywany może być do pływania rekreacyjnego, regatowego oraz edukacji żeglarskiej.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ