< Powrót
19
października 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Alicja Szczypta
Rejs Niepodległości
Uczestnicy Rejsu Niepodległości w 2020 roku.

Popłyń w Rejs Niepodległości, by uczcić 11 listopada!

Wspólne i radosne pływanie po Bałtyku z zawinięciem do Nexø – tak wyglądać ma Rejs Niepodległości, organizowany w długi weekend listopadowy przez vlogerkę Alicję Szczyptę.

Wykorzystać do żeglowania ostatni długi weekend w tym roku, pokazać, że w listopadzie wciąż się pływa po Bałtyku oraz radośnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Takie są główne założenia Rejsu Niepodległości, który w dniach 11-14 listopada organizuje vlogerka Alicja Szczypta, znana szerzej jako Kot Morski.

– Jesienią ubiegłego roku w Gdańskim Klubie Morskim postanowiliśmy przedłużyć sezon i popływać w Święto Niepodległości – tłumaczy Alicja Szczypta. – W ten sposób powstał pomysł Rejsu Niepodległości. Wiedzieliśmy oczywiście, że w 2018 roku rozpoczął się wokółziemski Rejs Niepodległości „Daru Młodzieży”, ale był on jednorazową akcją. Uznaliśmy, że warto wykorzystać dobrą nazwę i stworzyć imprezę cykliczną, która odbywałaby się w okolicach 11 listopada.

Rejs Niepodległości

Flaga tegorocznego Rejsu Niepodległości.

W 2020 roku, w pierwszej edycji imprezy, na Bałtyk 11 listopada wypłynął tylko jacht „Stenia”. Odbiór ze strony środowiska żeglarskiego był jednak na tyle pozytywny, że w tym roku Alicja Szczypta zdecydowała się nagłośnić rejs i zaprosić do niego inne jachty. Póki co udział zadeklarowało dwanaście załóg z Trójmiasta, Darłowa, Kołobrzegu, Świnoujścia, Trzebieży. Zdalnie w rejsie – choć również na wodzie – uczestniczyć będzie trzynasta załoga z Dublina, która nie da rady dopłynąć na Bałtyk.

– Pierwsze zgłoszone łódki były z Gdańska i Świnoujścia, czyli przeciwległych krańców Polski, więc postanowiliśmy spotkać się połowie drogi – mówi żeglarka. – A ponieważ w Nexø na Bornholmie mieszka zaprzyjaźniony żeglarz, uznaliśmy że jest to dobre miejsce. Sądzę, że uda się nam tam spotkać 12 listopada.

Do uczestnictwa w Rejsie Niepodległości nie jest jednak wymagane dopłynięcie do Nexø. Ponieważ część załóg nie czuje się na siłach albo nie ma odpowiedniego jachtu na taką wyprawę, w imprezie można wziąć udział także na innych trasach i akwenach. Ważne, żeby długi weekend i Narodowe Święto Niepodległości spędzić na morzu.

Do Rejsu Niepodległości można teoretycznie zapisywać się do 10 listopada, ale lepiej się pospieszyć i zrobić to przed końcem października. Wtedy będzie można kupić okolicznościową flagę, z którą żeglować będą wszyscy uczestnicy imprezy.

Szczegóły wydarzenia

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ