< Powrót
22
kwietnia 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Robert Hajduk
jacht 2020

Popołudniowa Liga Żeglarska 2020 zaprasza!

13 maja w Gdyni startują rozgrywki Popołudniowej Ligi Żeglarskiej 2020. To nowe przedsięwzięcie Polskiego Stowarzyszenia Klasy 2020 organizowane przy wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Do udziału w ligowej rywalizacji zaproszeni są wszyscy żeglarze.

– Projekt skierowany jest zarówno do tych, którzy zakończyli  żeglarską karierę wyczynową, ale nadal chcą się ścigać, jak i do tych, którzy stawiają pierwsze kroki w żeglarstwie regatowym – wyjaśnia Julia Stefaniak, trenerka i koordynatorka Ligi, która ma na koncie starty w kadrze Polski w olimpijskiej klasie Laser Radial. – Zasady są proste, w maju rusza cykl sześciu regat rozgrywanych raz w tygodniu, w czwartki, między godziną 16. a 19. My zapewniamy sprzęt – jachty 2020 i środki bezpieczeństwa oraz obsługę regat, a do zawodników należy tylko walka o jak najlepsze lokaty. W każdy czwartek będzie rozgrywanych po kilka krótkich, ok. 20-minutowych wyścigów, a zawodnicy będą zdobywać punkty, indywidualnie oraz w klasyfikacji załogowej. Finał Ligi zaplanowany jest na 21 sierpnia.

Akwenem regat będzie Zatoka Gdańska, a bazą Marina Yacht Park w Gdyni. Żeby startować w rozgrywkach na pozycji skippera trzeba mieć podstawowy patent żeglarza jachtowego, od załogantów nie wymaga się posiadania patentu, a jedyne ograniczenie to wiek zawodnika.

– Zapraszamy do udziału osoby, które ukończyły co najmniej 14 lat – mówi Julia Stefaniak. – Mogą zgłaszać się załogi, ale także pojedynczy żeglarze. My postaramy się skompletować drużyny. Regaty to coś więcej niż tylko wyścigi. Postanowiliśmy trochę urozmaicić rywalizację, dlatego każda załoga będzie miała do wykonania na trasie jakieś zadanie. Jakie – to na razie niespodzianka.

Szczegóły dotyczące terminarza i regulaminu Ligi można znaleźć na stronie Polskiego Stowarzyszenia Klasy 2020. Tam również można pobrać formularz zgłoszeniowy.

Julia Stefaniak podczas Mistrzostw PSKO do lat 11 w 2019 r. Fot. Artur Pralka.

Warto zauważyć, że Julia Stefaniak, która zadba o przebieg rywalizacji w ramach Popołudniowej Ligi Żeglarskiej 2020, karierę sportową rozpoczynała w Rybniku, m.in. pod okiem trenera Jacka Błaszczyka. Startowała w barwach narodowych w klasie Laser Radial, a po zakończeniu kariery sportowej zajęła się pracą trenerską. Dziś mieszka w Sopocie. Jest z wykształcenia nauczycielką wychowania fizycznego, a na co dzień trenerką klasy Optimist. Działa też w Polskim Stowarzyszeniu Klasy 2020, prowadzi filmowy cykl „Żeglarstwo dla każdego” na kanale stowarzyszenia na Youtube oraz koordynuje akcję informacyjną Popołudniowej Ligi Żeglarskiej 2020.

Patronat honorowy nad Popołudniową Ligą Żeglarską objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Lidze patronują także Fundacja Aktywnie i Zdrowo, Urząd Morski w Gdyni oraz Polski Związek Żeglarski. Partnerami akcji są Marina Yacht Park w Gdyni oraz Beskidzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, a sponsorami firma PRO-AIR i Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ